Starbucks otworzył sklep w Japonii, w którym cały personel mówi płynnie w języku migowym

0
712

Kawa jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Po części dlatego, że ma ona pewien czynnik uzależniający, ale także dlatego, że wielu z nas absolutnie potrzebuje takiego szybkiego i mocnego kopnięcia do działania każdego ranka.

Dlatego w nadziei, że kawa stanie się bardziej dostępna dla różnych osób, Starbucks niedawno otworzył pierwszą kawiarnię w Japonii, która jest przeznaczona dla osób niemych i głuchych.

24 czerwca 2020 roku kawiarnia Starbucks w Japonii ogłosiła na Twitterze, że 27 czerwca będzie otwarcie sklepu Starbucks dla niemych, w mieście Kunitachi, który znajduje się w zachodniej części Metropolii Tokio.

Starbucks ogłosił, że otwiera kawiarnię „Signing Store” dedykowaną osobom z upośledzeniem słuchu.

Starbucks

Ma to na celu stworzenie środowiska integracyjnego, zachęcającego do różnorodności i dostępności dla wszystkich z upośledzeniem mowy lub słuchu, i pozwalającym cieszyć się kawą swobodnie i towarzysko. Poinformowano również, że w kawiarni będzie pracować 19 głuchych pracowników, którzy będą wspierać niesłyszących klientów.

„Starbucks zatrudnia niesłyszących i niedosłyszących pracowników od 1996 roku, odkąd pierwszy raz ruszyliśmy z takim pomysłem. Ci pracownicy wywarli niesamowity wpływ na społeczność. Zainspirowani ich pasją stworzyliśmy ten sklep jako miejsce przynależności, w którym nasi pracownicy i klienci mogą pozostać wierni temu, kim są i być inspirowani. Ten sklep naprawdę stanowi nieskończone możliwości dla wszystkich ”- powiedział Takafumi Minaguchi, CEO kawiarni Starbucks w Japoni w komunikacie prasowym.

Kawiarnia została otwarta 27 czerwca w Kunitachi w Tokio w celu stworzenia miejsca dla wszystkich niesłyszących miłośników kawy i pracowników niedosłyszących do odgrywania aktywnej roli, współpracując na swój własny, unikalny sposób.

Obecnie w kawiarni pracuje 19 pracowników głuchoniemych i niedosłyszących.

Czytaj: Jak wygląda kawa w różnych krajach świata?

Starbucks

Na chwilę obecną, podczas gdy pandemia koronawirusa jest nadal duża, sklep będzie oferował tylko kawę na wynos, a klienci będą musieli otrzymać bilet do kolejki z numerem kawy, zanim zostanie doręczona, aby uniknąć zatłoczenia, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkich klientów.

Pomimo kawiarni skupiającej się na osobach z niepełnosprawnością słuchu i mowy, będzie ona otwarta dla wszystkich osób, niezależnie od tego, czy mają trudności z komunikacją. Istnieje specjalny arkusz menu i przybory do pisania, a także specjalne znaki ułatwiające komunikację klientom, którzy nie mówią w języku migowym.

Starbucks dążył do stworzenia miejsca, w którym osoby z wadami słuchu poczują się, jakby należały do całej społeczności, tworząc zróżnicowane i dostępne środowisko.

Starbucks
Starbucks

Te wyspecjalizowane kawiarnie Starbucks można rozpoznać po wielu unikalnych cechach: logo Starbucks zawiera gesty dłoni, różne znaki i rozwiązania estetyczne wnętrza obracają się wokół tematu głuchoty oraz technologii, która pomaga w komunikacji (cyfrowe notesy i konsole do zamawiania, w tym prośba o zaspokojenie określonych potrzeb).

Według Starbucks, klienci mają kilka opcji przy zamawianiu w sklepie. Obejmują one bezdotykowe rozpoznawanie mowy na tekst za pomocą tabletu przy kasie, wskazywania pozycji w menu lub pisania w notatniku.

Sklep jest otwarty dla wszystkich – nie tylko dla osób z zaburzeniami – z technologią i znakami, które pomagają klientom komunikować się z personelem.

Starbucks
Starbucks

„Otwarcie pierwszej w Japonii takiej kawiarni jest ważnym momentem, który reprezentuje niesamowitą pasję naszych głuchych i niedosłyszących partnerów w całej Japonii. Chcemy pokazać, w jaki sposób talent społeczności osób niesłyszących i niedosłyszących może pobudzić kontakty, zainspirować nowe możliwości i pomóc naszym pracownikom rozwijać karierę dzięki Starbucks ”- powiedział Ryotaro Sato, kierownik zmiany Starbucks.

Jak wspomniano wcześniej, to pierwszy sklep w Japonii, ale z pewnością nie jest to pierwszy tego rodzaju sklep. Starbucks ma także takie kawiarnie dla głuchoniemych w Waszyngtonie, Chinach i Malezji. Ta ostatnia była również pierwszą z linii kawiarni Starbucks poświęconą niemym i głuchym, która powstała w 2016 roku.

Poza tym w Tokio znajduje się również wiele innych lokali gastronomicznych, które z otwartymi ramionami czekają na osoby nieme i osoby niesłyszące. Należą do nich Nok Cafe Tokyo, Sign Cafe „Very You”, Social Cafe „Sign With Me” i wiele innych.

Obecnie jest to 5. sklep Starbucks z 4 innymi sklepami w Waszyngtonie, Chinach i Malezji.

Starbucks

Pierwszy taki sklep Starbucks został otwarty w Kuala Lumpur w Malezji w 2016 roku.

Starbucks

Według Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że około 466 milionów ludzi na całym świecie ma niepełnosprawny ubytek słuchu. Spekuluje się również, że liczba ta może się podwoić w ciągu najbliższych 30 lat.

Dzięki temu, że miejsca takie jak kawiarnie, restauracje, sklepy ogólne i inne zwykłe firmy stają się bardziej dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, jest to wielki krok naprzód, ponieważ nie tylko sprawia to, że miejsca publiczne są bardziej integracyjne dla osób z zaburzeniami, ale także służy jako miejsce, które kształci społeczeństwo, co to znaczy żyć z takimi niepełnosprawnościami i sprzyja między innymi pozytywnym zmianom społecznym.

Oto Starbucks ’Signing Store w Waszyngtonie:

Czytaj: Pierwsza na świecie kawiarnia ze świnkami powstała niedawno w Tokio