W Irlandii pojawił się nowy most wykonany z wycofanych z eksploatacji turbin wiatrowych.
Tak zwany BladeBridge, most na trasie od Midelton do Youghall w hrabstwie Cork, jest przeznaczony dla pieszych, rowerzystów i pojazdów uprzywilejowanych.
Most powstał pod koniec stycznia, jest pomysłem Re-Wind Network, organizacji badawczej zajmującej się globalnym problemem utylizacji po wycofaniu z eksploatacji łopat turbin wiatrowych.
Szacowana żywotność łopat turbin wiatrowych nieulegających biodegradacji wynosi dwadzieścia lat, co oznacza, że wiele z nich będzie musiało zostać zutylizowanych w najbliższej przyszłości.
Łopaty w Cork zostały podarowane przez firmę Everun zajmującą się turbinami wiatrowymi z Belfastu, która wyjaśniła: „Nasz zespół inżynierów wycofał z eksploatacji turbinę N29 i z przyjemnością dostarczyliśmy łopaty z turbiny do projektu mostu.”
„Łopaty zostały przetransportowane do hrabstwa Cork, gdzie zostaną ponownie wykorzystane jako główny element konstrukcyjny na kilku małych mostach z dwoma łopatami rozłożonymi poziomo, z przejściem pomiędzy nimi.”
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Łopaty przeszły niedawno testy niszczące, aby zapewnić integralność strukturalną, a reszta została zachowana dla rzeczywistej konstrukcji”.
Interdyscyplinarny zespół badawczy Re-Wind, składający się z ekspertów z Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku, Georgia Institute of Technology, Uniwersytetu w Cork i Queen’s University Belfast, poszukuje alternatywy dla niezrównoważonych metod utylizacji, takich jak składowanie i spalanie.
„Wraz z szybkim rozwojem technologii energii wiatrowej w ciągu ostatnich 15 lat pojawia się nowa zagadka: jak w zrównoważony sposób utylizować nieulegające biodegradacji łopaty w obecnych turbinach wiatrowych?” wyjaśnia Re-Wind.
„Problem ma ogromną skalę na kilku poziomach: typowa turbina o mocy 2,0 MW ma trzy 50-metrowe łopaty zawierające około 20 ton kompozytów polimerowych wzmocnionych włóknami (FRP). Szacuje się, że do 2050 roku, 39,8 mln ton materiałów z globalnego przemysłu wiatrowego będzie czekało na utylizację”.
Czytaj: Dania sprytnie zamieniła turbiny wiatrowe na wiaty rowerowe
„Badamy możliwość ponownego wykorzystania turbin wiatrowych w architekturze i inżynierii. Opracowanie takich metod może mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza i wody poprzez zmniejszenie głównego źródła odpadów nieulegających biodegradacji” – mówi Lawrence C. Bank z Georgia Institute of Technology.
Czytaj: Wrocław będzie walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci wykorzystując drony