Starożytne buty Scytów sprzed 2300 lat odkryte w górach Ałtaj

0
833

Rzadko archeolodzy natrafiają na odwieczne pozostałości, które przetrwały tysiące lat w stanie prawie nienaruszonym.

Niedawno w górach Ałtaj na Syberii odkryto damski but z misternie wymodelowanymi wzorami, a także inne ważne znaleziska – w tym biżuterię, jedzenie i broń.

Uważa się, że ten wspaniały but ma 2300 lat i ma skomplikowaną podeszwę wykonaną z miękkiej czerwonej skóry oraz geometryczny wzór uszyty z kryształów pirytu i czarnych koralików.

Starożytni Scytowie byli ludem koczowniczym, który przemierzał kontynent euroazjatycki. Uważa się, że położenie buta w górach Ałtaj jest jednym z kopców Scytów, w którym znajduje się wiele innych przedmiotów i ubrań znalezionych w pobliżu buta.

Czytaj: Buty, które wyglądają jak gołębie

Podobnie jak inne starożytne cywilizacje, Scytowie chowali swoich zmarłych z niezbędnymi rzeczami, aby pomóc im w podróży do zaświatów.

Scytowie zwykle budowali drewniane konstrukcje przypominające kabinę głęboko w ziemi, aby pomieścić ich zmarłych, gdzie każde ciało było umieszczone w trumnie z drewna wypełnionej dobytkiem zmarłego. Ten skrupulatny zwyczaj w połączeniu z wieczną zmarzliną w górach Ałtaj zachował but przez wieki.

Piękne koraliki na podeszwie skórzanego buta wzbudziły wiele ciekawości i spekulacji w sieci. Niektórzy teoretycy sugerują, że but został wykonany wyłącznie do pochówku, co tłumaczyłoby nieskazitelny stan podeszwy.

Ten spektakularny but został częścią kolekcji starożytnych artefaktów Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji.

W górach Ałtaj odkryto starożytne buty scytyjskie sprzed 2300 lat.

Przybliżony zasięg Scytii w I wieku p.n.e
(Zdjęcie: Dbachmann za pośrednictwem Wikimedia Commons)

Ta piękna czerwona skórzana botka ma nieskazitelne frezowanie na podeszwie, które zachowało się przez wieki.

Museum Archive: Twitter
State Hermitage Museum: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!