Starożytne egipskie trumny, zapieczętowane 2600 lat temu, otwarte po raz pierwszy w historii

0
548
Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności

W zeszłym miesiącu egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło niewiarygodne odkrycie w Sakkarze trumien sprzed 2600 lat. Wykopane w studni w pobliżu piramidy schodkowej Dżesera, drewniane trumny okazały się wyjątkowo dobrze zachowane i nadal zachowały część swojej farby. Teraz archeolodzy zrobili kolejny krok i faktycznie otworzyli jedną z trumien.

Otoczeni przez prasę badacze odkryli doskonale zachowaną mumię wewnątrz jednej z 59 odkrytych trumien. Widać mumię wciąż owiniętą w płótno pogrzebowe, a płótno zachowało farbę. Na podstawie wstępnej analizy naukowcy uważają, że ciała składają się z księży, urzędników państwowych i prominentnych członków społeczeństwa.

Czytaj: Archeolodzy odkryli 13 starożytnych egipskich trumien z nekropolii Sakkara sprzed 2500 lat

Oprócz trumien odkryto 28 posągów Ptah-Sokera, a także jeden posąg Nefertuma. Na tym posągu było właściwie wyryte imię właściciela, kapłana Badi-Amun. Ptah-Soker to złożony bóg, którego można znaleźć w miejscach pogrzebowych. Bóg składa się z Ptah, boga stwórcy, który był lokalnym bóstwem starożytnej stolicy Memphis, oraz Sokera, boga sokoła z nekropolii Memphis. Nefertum jest młodym towarzyszem Ptaha i dlatego często jest spotykany razem z nim.

Ale trumny i posągi to nie koniec tego, co ma zostać odkryte. Minister turystyki i antyków, Khaled al-Anani, obiecał: „Dziś to nie koniec odkrycia; uważam to za początek wielkiego odkrycia”. Jeśli chodzi o trumny, zostaną one przewiezione wkrótce do otwartego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Muzeum, którego otwarcie planowane jest na 2021 r., pomieści tysiące artefaktów, w tym niektóre z licznych znalezisk wykopanych przez archeologów w ostatnich latach.

johannesfloe.com – Art to remember

Po odkryciu wielu starożytnych egipskich trumien, jedną z nich otwarto, aby odsłonić 2600-letnią mumię.

Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności
Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Zobacz, jak trumna jest otwierana po raz pierwszy.

Egipskie Ministerstwo Starożytności: Strona internetowa | Facebook | Instagram | Twitter | YouTube

Czytaj: Trumny pójdą w zapomnienie. Ta wyjątkowa urna daje zmarłym drugie życie.