Stary rosyjski klasztor wyrzeźbiony w kredowej górze

0
471

W Rosji jest klasztor, który jest faktycznie wyrzeźbiony w kredowej górze.

Kościół Jana Chrzciciela, stary klasztor wyrzeźbiony w białej kredowej górze w rosyjskim regionie miasta Woroneż, jest jednym z najbardziej uderzających wizualnie chrześcijańskich miejsc kultu na świecie.

Rosja jest domem dla jednych z najpiękniejszych i najbardziej misternie zdobionych budowli sakralnych na świecie.

Jedną z takich rzadkich budowli jest stary klasztor – cerkiew Jana Chrzciciela – jedno z najbardziej uderzających wizualnie chrześcijańskich miejsc kultu na świecie. Kościół doskonale komponuje się z otoczeniem, z ozdobną dzwonnicą wznoszącą się na samej górze.

Klasztor w Woroneżu nie zawsze był tak spokojny jak dzisiaj. W XVII wieku, kiedy wojska rosyjskiego cara i najazdy kozaków dowodzonych przez legendarnego przywódcę Stepana Razina nieustannie walczyły w regionie, prawosławni mnisi potrzebowali solidnego schronienia, aby praktykować swoją wiarę w pokoju. Kredowe góry i klify Divnogorye okazały się idealne.

Niewiele wiadomo o początkach kościoła Jana Chrzciciela. Niektórzy twierdzą, że pochodzi z XII wieku i że został założony przez greckich mnichów Ksenofonta i Joasafa, podczas gdy inni uważają, że było to dzieło dwóch mnichów sycylijskich, gdzieś w XVII wieku.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Facebook

Kościoły jaskiniowe można znaleźć na całym świecie, ale miały one sens w tym obszarze Rosji, ponieważ miękkie wapienne i kredowe góry były łatwe do wyrzeźbienia. Nie trzeba było sprowadzać materiałów budowlanych i zatrudniać budowniczych, gdyż wszystkie materiały dostarczyła już natura.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pierwszą historyczną wzmianką o tym miejscu jest XVII-wieczny list jednego z mnichów do cara Aleksieja Michajłowicza, skarżący się na opłakany stan klasztoru, spowodowany w szczególności ciągłymi konfliktami zbrojnymi między wojskami carskimi a kozakami Stepana Razina. Sytuacja zmusiła mnichów do zdobycia własnych środków obrony i wyrzeźbienia kilku wyjść przez górę.

Czytaj: Wielobarwny zabytek Moskwy

Facebook

W swojej burzliwej historii, kilkakrotnie zamykany i odnawiany, kościół św. Jana Chrzciciela jest obecnie zarządzany przez Rezerwat Muzeum-Divnogorye, ale Rosyjski Kościół Prawosławny ma nadzieję, że to się zmieni.

W zeszłym roku Marina Lylova, jedna z założycielek muzeum, które nadzoruje klasztor, powiedziała RFERL, że jeśli Rosyjski Kościół Prawosławny przejmie kontrolę nad tym miejscem, zniszczy jego kruche wnętrze poprzez „remonty”.

Oczywiście Rosyjski Kościół Prawosławny zaprzecza tym zarzutom, twierdząc, że jeśli ich prośba zostanie zatwierdzona przez państwo, dopilnuje, aby zachowane zostały wszystkie historyczne elementy kredowego klasztoru. Mimo to już ponad 5 tysięcy osób podpisało petycję sprzeciwiającą się przekazaniu klasztoru Cerkwi Prawosławnej.