Staw Moneta, czyli najpiękniejszy staw na świecie

0
672

Zobacz staw, który jest nazywany „Stawem Moneta” ze względu na piękne lilie wodne, japońskie karpie i krystalicznie czystą turkusową wodę.

W lesie na obrzeżach miasta Seki, w japońskiej prefekturze Gifu, znajduje się niewielka świątynia Shinto, która stoi u podnóża pochyłego wzgórza z widokiem na mały prostokątny staw i dolinę poniżej. Nemichi Shine składa się z jednego drewnianego budynku i nie jest niczym niezwykłym. Ale staw, który się tam znajduje jest spektakularny.

To spontaniczne arcydzieło, nazwane „Stawem Moneta”, było zwykłym stawem, dopóki nie pojawiło się w mediach społecznościowych w 2015 roku. Teraz, co roku przyjeżdża tu wielu odwiedzających, aby zobaczyć kwitnące lilie i pływające rybki.

Zdjęcie: Twitter

Staw był pierwotnie zbiornikiem na okoliczne pola ryżowe. W latach 90-tych staw został oczyszczony przez właściciela pobliskiego Parku Kwiatowego Itadori, który również posadził lilie wodne, a miejscowa ludność wprowadziła ryby.

Mały zbiornik wodny o długości zaledwie 18 metrów niezwykle przypomina staw ze słynnej serii „Lilie wodne” francuskiego malarza Claude’a Moneta, który w rzeczywistości przedstawia japoński ogród w jego domu, w Giverny we Francji.

Czytaj: Skradziony obraz Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu

Lilie wodne Claude’a Moneta, 1904. Zdjęcie: Twitter

Monet zaczął malować lilie w wieku sześćdziesięciu lat, inspirowane stawami, które miał w swoich ogrodach w Giverny w północnej Francji. Monet sadził białe lilie wodne lokalnie we Francji wraz z odmianami importowanymi z Ameryki Południowej i Egiptu, co dało szereg kolorów, w tym żółte, niebieskie i białe lilie, które z wiekiem zmieniły kolor na różowy. Monet poświęcił się malowaniu lilii przez ostatnie dwadzieścia sześć lat swojego życia, tworząc około 250 obrazów olejnych na ten temat. Stały się one jednymi z najbardziej znanych dzieł Moneta.

Nemichi Shine znajduje się prawie w szczerym polu i nie można do niego dotrzeć bez samochodu. Być może dlatego przez tyle lat staw umknął uwadze. Ale teraz zawsze w pobliżu stawu jest tłum.

Czytaj: Lewitujący pociąg w Japonii będzie pędził między miastami z prędkością 500 km/h

Lilie wodne unoszące się w szklanej wodzie tworzą malowniczą scenę.

Zdjęcie: Twitter

Neonowe rośliny są niesamowicie żywe, woda jest krystalicznie czysta i mieniąca się, a lilie wodne i jasne karpie koi spektakularnie kontrastują z ciemnym stawem pod nimi.

Staw nie ma żadnych dodatkowych efektów wizualnych. Staw Moneta jest naturalnie taki piękny.

Staw robi się jeszcze piękniejszy wczesnym latem, kiedy kwitną kwiaty lilii wodnych, oraz późną jesienią, kiedy japońskie klony otaczające staw stają się czerwone.

Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember