Stworzono drzewo, na którym rośnie 40 różnych rodzajów owoców

0
810

To drzewo z daleka nie różni się niczym szczególnym od pozostałych drzew. Jednak im bliżej podchodzisz, tym dostrzegasz jego piękno! Na tym drzewie rosną liście o różnych kształtach i rozmiarach.

To niezwykłe drzewo dopiero wiosną wyróżnia się spośród innych drzew. Właśnie wtedy kwiaty owoców zaczynają kwitnąć na różne kolory, co daje naprawdę piękny efekt! A latem drzewo rodzi aż 40 różnych rodzajów owoców pestkowych (śliwek, brzoskwiń, jabłek, moreli, nektarynek, wiśni, czereśni, a także migdałów) i zastępuje bazar. Na wyciągnięcie ręki dostępne są dziesiątki różnych owoców.

Drzewo to nazywa się „Drzewo o 40 owocach” i zostało stworzone przez Vak Akena, artystę i naukowca z Nowego Jorku. Drzewo rodzi jednocześnie kilkadziesiąt gatunków owoców.

zdjęcie: beyond-magazine.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: Liśćmi orzecha wyleczysz poważne schorzenia. To niedocenione drzewo lecznicze!

Na początku zacząłem zbierać wszystkie możliwe owoce pestkowe. Pracowałem z dwustu pięćdziesięcioma rodzajami owoców. Stworzyłem wielką tabelę i zapisywałem tam, kiedy dane drzewa kwitną oraz jakie są ich relacje między sobą – zdradza mężczyzna. Dzięki temu udało mu się zaprojektować własne drzewo” – mówi artysta na łamach polskieradio.pl.

Opracowanie tego niesamowitego „Drzewa 40 Owoców” zajęło Akenowi 5 lat. Mając do dyspozycji 250 odmian drzew pestkowych, skupił się na tych, które kwitną w podobnym czasie, a następnie wykonał szczepienia na podkładce.

Drzewa nie mają tak rozwiniętego układu odpornościowego jak na przykład zwierzęta. Dlatego nie bronią się przed przyjęciem obcej tkanki” – tłumaczy Piotr Stanisławski z portalu crazynauka.pl.

Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że „podobne drzewa może wyhodować każdy, trzeba jednak wykazać się cierpliwością. Żeby eksperyment się udał, należy połączyć system korzeniowy jednej rośliny z pędem innej. Ta technika ma jednak ograniczenia. Na jabłoni nie urosną banany” – mówi naukowiec na łamach portalu polskieradio.pl.

„Drzewo 40 owoców” było dla mnie sposobem na zwinięcie całego sadu w jedno drzewo, aby zachować odmiany i różnorodność” – mówi Van Aken.

Źródło: nauka.rocks/polskieradio.pl/sadyogrody.pl
Zdjęcie główne: wp-assets.futurism.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: 15 fantastycznych drzew, które mogą zmienić Twój ogród w krainę snów.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl