Wartość nowych kredytów hipotecznych w Polsce w styczniu po raz pierwszy przekroczyła 10 miliardów złotych.
Rekordowe 305% – o tyle więcej kredytów hipotecznych niż rok wcześniej udzieliły banki w styczniu 2024 roku. Patrząc na wartość udzielonych kredytów na mieszkanie (pompowaną przez rosnące ceny), w styczniu mieliśmy wzrost aż o 403%.
W styczniu wartość kredytów hipotecznych udzielonych w Polsce po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 miliardów złotych, w związku z sfinalizowaniem ostatniej z umów objętych popularnym rządowym programem dotacji dla osób kupujących nieruchomość po raz pierwszy.
Liczba ta była pięciokrotnie większa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, a liczba podpisanych umów wzrosła czterokrotnie – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).
BIK szacuje, że z ponad 10 miliardów złotych kredytów hipotecznych wydanych w styczniu, około 6 miliardów objęto rządowym programem dotacji „Bezpieczny kredyt 2 procent”.
CZYTAJ: Mieszkanie blisko terenów zielonych zmniejsza ryzyko udaru mózgu
Program znany jako „Bezpieczny kredyt 2%” został wprowadzony w połowie ubiegłego roku przez były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i zapewniał kupującym po raz pierwszy stałą stopę procentową w wysokości 2% przez 10 lat. Różnica pomiędzy stawką gwarantowaną a stawką rynkową jest dotowana przez państwo.
Program został zamknięty na początku roku po wyczerpaniu się środków przeznaczonych na projekt. Nowy rząd, który objął urząd w grudniu, przedstawił w styczniu zarys własnego zaplanowanego programu, ale nie wpłynął jeszcze żaden projekt ustawy.
„Rekordowy styczniowy wynik to efekt kontynuacji rozpatrywania wniosków w ramach ubiegłorocznego programu Bezpieczny Kredyt 2%” – powiedział Sławomir Nosal, szef zespołu analiz BIK.
„Co prawda wnioski o te kredyty można było składać do końca grudnia 2023 roku, ale w przypadku kredytów mieszkaniowych proces w bankach trwa od jednego do dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Dlatego uruchomienie kredytów, o które wnioskowano w grudniu ubiegłego roku, następuje w styczniu, a jeszcze w lutym” – dodał Nosal.
BIK podał, że do połowy lutego br. w ramach programu udzielono kredytów na łączną kwotę 30,6 mld zł.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Lewandowski ma kilka okazyjnych ofert z Arabii Saudyjskiej
Program przyczynił się także do dalszego wzrostu cen domów w Polsce, które w trzecim kwartale 2023 r. (tuż po wprowadzeniu programu) rosły w drugim najszybszym tempie w UE rok do roku i najszybszym miesiąc do miesiąca.
Ceny wzrosły również z powodu niedoboru mieszkań, a niektóre szacunki wskazują na niedobór aż 4 milionów mieszkań. Utrudnia to wejście na rynek młodym Polakom, z których prawie połowa mieszka z rodzicami, co jest jednym z najwyższych wskaźników w UE.