Jakie są zalety korzystania z sauny suchej? Jakie są przeciwwskazania? Jak z niej korzystać? I czy każdy może z niej korzystać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!
Sauna sucha to bardzo przyjemny sposób na zrelaksowanie się i naładowanie baterii na kolejny tydzień. W prosty sposób oczyszczamy organizm z toksyn. Ta forma odpoczynku ma także inne zalety – dowiedź się jakie!
O tym, jak dobry wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie ma regularne korzystanie z sauny suchej, doskonale wiedzą Finowie, którzy regularnie odwiedzają to miejsce. W Finlandii – ojczyźnie sauny fińskiej – jest ich mniej więcej 2 miliony, w tym około 1 milion saun fińskich znajduje się w prywatnych domach. Sauna stała się częścią kultury tego narodu.
Jednak nie tylko w tym regionie sauny są popularne. Sauna to miejsce znane i ludzie na całym świecie chętnie chodzą się tam zrelaksować. Jak działa sauna, jakie daje korzyści i jak korzystać z niej w bezpieczny sposób?
Sauna sucha i parowa
Kojarzymy 2 najbardziej popularne rodzaje saun:
- sauna sucha (fińska) – charakterystyczne jest suche, gorące powietrze (dochodzące nawet do 100°C) o niskiej wilgotności (do 10-20%).
- sauna parowa (łaźnia rzymska) – charakterystyczne są niższe temperatury (40-50°C), ale wilgotność powietrza dochodzi do niemal 100%.
Dlatego sauny suche są wykonywane z drewna, a sauny parowe często są wyłożone kamieniem, ceramiką lub wzmocnionym akrylem. Dziś skupimy się tylko na saunie suchej.
Zalety sauny suchej:
- Czas spędzony w saunie suchej odpręża nas i relaksuje. Dobroczynne działanie sauny suchej odczują przede wszystkim osoby będące w silnym stresie. Wystarczy 10-15 minut, aby odczuć złagodzenie napięcia i czuć jak ciało się rozluźnia.
- Pobyt w saunie suchej sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Pod wpływem gorącej temperatury, odblokowują się gruczoły łojowe, a co za tym idzie – oczyszcza się także sama skóra. Staje się ona delikatna i gładka.
- W saunie suchej przez utratę wody w organizmu, poprawia nam się metabolizm. Należy jednak utracone płyny uzupełniać bezpośrednio po zakończeniu korzystania z sauny fińskiej, w której panuje wysoka temperatura.
- W saunie suchej nasza skóra ulega zmiękczeniu, niwelowane są bóle stawów i mięśni, łatwiej nam się oddycha, a wysokie ciśnienie krwi zostaje w ciągu tych paru minut obniżone.
- Seans w saunie pomaga także w dobrym śnie.
- W trakcie jednego pobytu w saunie suchej organizm spala 300 kalorii, tak więc korzystanie z sauny suchej wspomaga odchudzanie i poprawia pracę serca.
Sauna sucha jest wskazana dla osób cierpiących na:
- astmę oskrzelową,
- dusznicę bolesną naczynioruchową,
- napięcie mięśni grzbietu;
- nadciśnienie (pod kontrolą lekarza i pod warunkiem ustabilizowanego nadciśnienia, tj. zażywania leków i odpowiedniego trybu życia),
- niedrożność tętnic,
- po zawale serca, jednak nie wcześniej niż po pół roku,
- przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Sauna sucha nie jest wskazana dla osób:
- cierpiących na ostre stany zapalne,
- cierpiących na przeziębienie, grypę, ostre stany astmatyczne, gruźlicę,
- chorych na choroby serca i niekontrolowane nadciśnienie,
- w ostrym stanie reumatycznym,
- z ogniskami zakażenia, chorobami wenerycznymi, epilepsją, jaskrą, daltonizmem,
- z niewydolnością serca, niewydolnością krążenia oraz niewydolnością wieńcową ze stenokardią spoczynkową,
- z wrzodami żołądka i guzami,
- z chorobami wenerycznymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tarczycy,
- z żylakami, z wszczepionymi implantami,
- stanami po udarze,
- grzybicą.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Śpiesz się powoli, czyli o szkodach które powoduje życie w pośpiechu
Jak korzystać z sauny suchej?
- Na saunę najlepiej wybrać się wieczorem lub o takiej porze, że jak wrócisz z sauny to możesz się zdrzemnąć lub pójść spać. Po wyjściu z sauny możesz poczuć senność.
- Nie wolno korzystać z sauny będąc głodnym, ponieważ można zemdleć. Nie można jednak też się najeść na zapas, ponieważ wtedy Twój organizm poświęca energię na trawienie, a to nie jest dobre, gdy będziesz się relaksować w saunie. Najlepiej zjedz posiłek godzinę przed wejściem do sauny.
- Często na siłowni są dostępne sauny, dlatego osoby po skończonym intensywnym wysiłku fizycznym mogą pójść do sauny. Nie jest to dobre rozwiązanie. Po wypoceniu się na siłowni lepiej odczekać jakiś czas, zanim się wejdzie do sauny. Po ćwiczeniach lepiej zjeść bogaty w białko posiłek.
Jak wchodzić do sauny suchej?
- Przed każdym wejściem do sauny suchej trzeba wziąć szybki prysznic i dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, aby oczyścić swoje ciało. Nie nacieraj się kremami ani balsamami. Podobnie wygląda z włosami. Jeśli masz mokre włosy i wejdziesz do sauny, włosy mogą ulec zniszczeniu, dlatego przed wejściem należy je wysuszyć.
- Przed wejściem do sauny należy zmyć makijaż, zdjąć okulary i każdą biżuterię – kolczyki, łańcuszek, zegarek.
- Do sauny najlepiej wejść w ręczniku. Nie zaleca się relaksowania się w saunie w stroju kąpielowym ani bieliźnie – jakikolwiek materiał na skórze pod wpływem wysokiej temperatury może podrażnić skórę lub ją oparzyć. Skończy się to brzydkimi wypryskami na skórze. W tego typu miejscach panuje strefa nagości. Dla lepszego komfortu można okryć się ręcznikiem.
Jak długo przebywać w saunie?
- Najlepiej w saunie być 8-15 minut jednorazowo. Takich sesji można wykonać maksymalnie trzy razy. Przed każdym wejściem i wyjściem do sauny należy wziąć zimny prysznic i dokładnie się wytrzeć, jak pisałam wyżej.
- Po ostatnim wyjściu z sauny, po wzięciu zimnego prysznica i wytarcia się, najlepiej nawilżyć skórę balsamem i wypić minimum 1 litr wody.
Jesteś z Poznania? Zapraszam do f7poznan.pl