Suche oczy: przyczyny, objawy i środki zaradcze

0
383
Suche oko jest nie tylko nieprzyjemne. Może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak infekcje, stany zapalne, a nawet utrata wzroku. Źródło: Twitter/Eyes of York

Każdy od czasu do czasu cierpi na objawy zespołu suchego oka. Długie wpatrywanie się w ekran komputera, długie czytanie, całodzienna praca w świetle fluorescencyjnym i przebywanie na świeżym powietrzu w słońcu w wietrzny dzień mogą powodować problemy ze wzrokiem.

Ale te problemy są zwykle tylko tymczasowe. Kiedy oczy odczuwają swędzenie, suchość i pieczenie z powodu nadużywania, odpoczynek zwykle przywraca ich normalny stan.

Kiedy dana osoba cierpi na zespół suchego oka, objawy swędzenia, suchości, pieczenia i dyskomfortu nie ustępują podczas odpoczynku oczu.

Objawy te są zawsze do pewnego stopnia obecne i może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie oczu zamkniętych, ponieważ zamknięte powieki mogą zapewnić ochronę i ukoić ulgę.

Zespół suchego oka występuje najczęściej u osób powyżej 50. roku życia, i częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może to wynikać z braku estrogenu u starszych kobiet.

Zespół suchego oka może być również spowodowany zapaleniem stawów, które jest chorobą zapalną, która może wpływać na wytwarzanie łez w oku.

Ponieważ łzy nawilżają oczy i utrzymują je w wilgoci, brak łez może powodować skrajny dyskomfort, niewyraźne widzenie, zaczerwienienie, ekstremalną wrażliwość na światło słoneczne, uczucie piasku w oczach i swędzenie.

Źródło: Twitter

Czytaj: Oczy – zwierciadło zdrowia: 8 sygnałów, kiedy oczy ostrzegają Cię przed problemami zdrowotnymi

Ten dyskomfort powoduje, że osoba z zespołem suchego oka mimowolnie często mruży oczy, ponieważ mrużenie oczu zmniejsza powierzchnię oka wystawioną na działanie powietrza. Ponadto objawy te mogą powodować częste pocieranie oczu, a to z kolei może wprowadzić bakterie do oka, które mogą spowodować infekcję.

Osoby cierpiące na zespół suchego oka uczą się na podstawie doświadczenia, aby w miarę możliwości unikać centrów handlowych i dużych aren. Dzieje się tak, ponieważ duże otwarte przestrzenie mają duży ruch powietrza, który jest bardzo zauważalny dla osoby z zespołem suchego oka.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w wietrzny dzień może również powodować ekstremalny dyskomfort. Podczas jazdy nawiewy klimatyzacji lub ogrzewania muszą być ustawione tak, aby kierować strumień powietrza z dala od twarzy.

Każde środowisko z dowolnym stopniem przepływu powietrza może powodować, że suche oczy stają się wyjątkowo ziarniste i bolesne. A okulary przeciwsłoneczne są koniecznością, gdy spędzasz czas na świeżym powietrzu w słoneczne dni.

Czytaj: Powstaną nowe, tanie mieszkania na wynajem w Poznaniu

Wprowadzenie sztucznych łez może złagodzić objawy zespołu suchego oka, ale ulga ta utrzymuje się tylko przez kilka minut. Większość sztucznych łez ma postać kropli do oczu. Okulista może zalecić wprowadzenie silikonowych zatyczek do kanalików łzowych, które odprowadzają łzy z oka, ale takie podejście może nie przynieść dużej ulgi, jeśli w ogóle coś pomoże.

Krople do oczu dostępne na receptę przynoszą ulgę po 2-3 tygodniach ciągłego stosowania, Restasis i Xiidra to dwa leki, które łagodzą objawy zespołu suchego oka i muszą być stosowane dwa razy dziennie, aby były skuteczne.

Życie z zespołem suchego oka oznacza wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia. Częste używanie sztucznych łez, noszenie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz, unikanie wietrznych warunków, ograniczanie czasu spędzanego przy komputerze, kupowanie książek audio zamiast czytania to tylko niektóre z dostosowań, z którymi osoby cierpiące na zespół suchego oka uczą się żyć.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org