Suhak stepowy wygląda jak zwierzę z filmu science fiction

0
1402

Suhak stepowy jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.

Dziś dominujący podgatunek (S. t. Tatarica) występuje tylko w jednym miejscu w Rosji (w Republice Kałmucji) i trzech obszarach w Kazachstanie. Przez większość systematyków suhak uważany jest za antylopę.

Suhak stepowy wymarł w Chinach i Mongolii z powodu nadmiernego polowania na rogi, które są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Po rozpadzie ZSRR nadmiernie polowano na suhaki stepowe, które były źródłem pożywienia w Kazachstanie, co zmniejszyło liczbę żywych gatunków do 21 000. Od roku 1919 suhak został objęty ochroną. Obecnie rząd Kazachstanu zakazał polowań w Sajdze, nakładając surowe kary i aktywnie walczy z kłusownikami, próbując uratować gatunek.

Te zasady i pomoc organizacji międzynarodowych doprowadziły do wzrostu liczby gatunku do około 250 000 w 2015 roku.

Czytaj: W Anglii możesz uprawiać jogę wśród alpak.

Niestety populacja suhaka stepowego poważnie się zmniejszyła, ponieważ duża liczba tych zwierząt zaczęła umierać z powodu tajemniczej choroby epizootycznej podejrzanej o pasterellozę w maju 2015 r. Śmiertelność stada osiągnęła 100% po zarażeniu. Pod koniec maja 2015 r. znaleziono ponad 120 000 ciał, zmarło ponad 40% całej populacji. Szacowana wielkość całej populacji przed wybuchem epizootii wynosiła tylko 250 tysięcy

Warto zauważyć, że w tym samym czasie doszło do masowego wycieku chemikaliów z rosyjskiej rakiety. Niektóre teorie sugerują, że układ odpornościowy zwierząt został osłabiony przez zatrucie chemiczne i uczynił je bardziej podatnymi na sezonowe wybuchy infekcji.

Czytaj: Drapacze chmur, które zapierają dech w piersiach.