Sukces Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu!

0
279

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest drugim ośrodkiem na świecie, po wiedeńskim, gdzie przeprowadzono innowacyjny zabieg serca z zastosowaniem „rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości”, tj. obrazów holograficznych.

Zespół kierowany przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu innowacyjny zabieg kardiologiczny z zastosowaniem „rozszerzonej rzeczywistości”, a dokładnie przy pomocy obrazów holograficznych.

Z użyciem unikalnej technologii CarnaLife Holo, stworzonej przez polską firmę MedApp, uzyskaliśmy obrazy holograficzne wnętrza serca, które wykorzystano w czasie przeprowadzenia zabiegu naprawy zastawki bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip – wyjaśnił kardiolog, dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.  

Unikalność tej operacji polega na tym, że trójwymiarowy obraz holograficzny serca wykorzystano w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie naprawy zastawki – podkreśla prof. Sacha i wyjaśnia, że wcześniej holografia była głównie wykorzystywana na etapie przygotowań do operacji.

Czytaj: Pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku. Lekarze wyjęli serce pacjenta, wycięli guza i wszczepili je z powrotem

Na sali operacyjnej hologram był widoczny dzięki użyciu oprogramowania MedApp i specjalnych okularów firmy Microsoft (HoloLens2).

Twitter

Lekarz operujący mógł „zanurzyć” się w struktury serca pacjenta i obracać wirtualne serce za pomocą własnych rąk. Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza obrazów dotąd niedostępnych w standardowych metodach – komentuje prof. Jerzy Sacha.

CarnaLife Holo to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, zapewniająca dostęp do badań w postaci hologramu przez cały czas trwania operacji, co znacznie wpływa na skrócenie czasu zabiegu i tym samym oznacza to wymierne korzyści dla pacjenta, personelu medycznego i szpitala – dodał Krzysztof Mędrala, prezes MedApp S.A.  

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W trakcie tego zabiegu naprawiono zastawkę serca, a pacjent już następnego dnia zgłosił poprawę wydolności wysiłkowej.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest drugim ośrodkiem na świecie, po wiedeńskim, gdzie wykonano zabieg MitraClip z wykorzystaniem obrazowania holograficznego.

Jesteśmy dumni, że pionierski zabieg z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych i wspierających medycynę został przeprowadzony właśnie w naszym szpitalu – cieszy się Dariusz Madera, dyrektor generalny USK. – Gratuluje całemu zespołowi kierowanemu przez prof. Jerzego Sachę. 

Materiał: USK

Czytaj: Betlejem Poznańskie 2021 oficjalnie otwarte!