Sultan Kösen: najwyższy żyjący człowiek na Ziemi

0
674

W 2009 roku Sultan Kösen został pierwszym od ponad 20 lat mężczyzną powyżej 2,44 metra, który został zmierzony przez ludzi z Księgi Rekordów Guinnessa.

W rzeczywistości w Księdze Rekordów Guinnessa jest tylko dziesięć potwierdzonych lub wiarygodnych przypadków w historii, sięgających ludzi powyżej 2,44 metra lub więcej.

Okazało się, że rolnik z Turcji na pół etatu ma 246,5 cm wzrostu i przyjął kultowy tytuł najwyższego żyjącego człowieka.

Dwa lata później 26-latek został ponownie zmierzony w Ankarze w Turcji, gdzie urósł do oszałamiających 251 cm.

Dorastanie

Sultan urodził się 10 grudnia 1982 roku, ale jego niesamowity wzrost zaczął być zauważalny dopiero w wieku 10 lat.

Reszta jego rodziny, w tym rodzice i czwórka rodzeństwa, są średniej wielkości.

Unikalny i ogromny wzrost Sultana jest spowodowany stanem znanym jako „gigantyzm przysadki”, który jest wynikiem nadmiernej produkcji hormonu wzrostu.

Hormon wzrostu jest uwalniany z przysadki mózgowej; np. jeśli gruczoł zostanie uszkodzony przez nowotwór, może uwalniać za dużo (lub za mało) hormonu. Skutki nadprodukcji obejmują duże dłonie, pogrubienie kości i bolesne stawy.

Twitter

Ze względu na swoje ekstremalne rozmiary, Sultan nigdy nie był w stanie ukończyć szkoły, a zamiast tego zaczął pracować jako rolnik, aby utrzymać rodzinę.

Wcześniej opisał jedną z zalet bycia wysokim, jako możliwość pomocy mamie w pracach, takich jak wymiana zepsutej żarówki i wieszanie zasłon.

Jeśli chodzi o wady jego wzrostu, narzekał, że nie jest w stanie znaleźć pasujących ubrań lub butów i bardzo trudno mu zmieścić się w normalnym samochodzie.

Jako nastolatek Sultan został zapisany do drużyny koszykarskiej Galatasaray, ale niestety był za wysoki, by grać. Fanem tego sportu pozostaje jednak do dziś.

Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!

Twitter

Bicie rekordów

Przemawiając w momencie zapisywania go w Księdze Rekordów Guinnessa, Sultan powiedział: „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę w tej księdze, marzyłem o tym, ale i tak była to ogromna niespodzianka”.

Sultan posiada również rekord największych dłoni żyjącej osoby, z których każda mierzy 28,5 cm od nadgarstka do czubka środkowego palca.

Wcześniej posiadał rekord największej stopy żywej osoby, z jego lewą stopą mierzącą 36,5 cm i prawą stopą mierzącą 35,5 cm.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podczas swojej pierwszej wizyty w Londynie w Wielkiej Brytanii, we wrześniu 2009 roku, Sultan wyraził nadzieję, że jego nowo odkryta sława zmieni jego życie i pomoże mu znaleźć żonę: „Naprawdę trudno jest znaleźć dziewczynę. Zwykle się mnie boją. teraz, kiedy jestem sławny, będę mógł poznać wiele dziewczyn. Moim marzeniem jest małżeństwo”.

„Chcę tego, czego chcą wszyscy inni. Żony, rodziny, miłego domu” – powiedział Sultan. „Chciałbym też mieć szansę na znalezienie porządnych ubrań, które pasują na mnie! Miałem już garnitur uszyty dla mnie i przynajmniej jedno marzenie się spełniło: teraz mam parę dżinsów stworzoną specjalnie dla mnie.”

Czytaj: Najwyższy mężczyzna spotkał się z najniższą kobietą. Zdjęcia wyszły fantastyczne

Twitter

W następnych latach życie giganta się zmieniło – popularność, jaką zyskał dzięki wzrostowi, sprawiła, że skorzystał z bezpłatnej operacji ratującej życie, aby zatrzymać jego wykładniczy wzrost. Zaczął cieszyć się również specjalnie skrojoną odzieżą i możliwością podróżowania po świecie.

Rewolucyjna operacja za pomocą noża gamma do leczenia guzów mózgów przeprowadzona przez Uniwersytet Wirginii w USA w sierpniu 2010 roku w końcu powstrzymała produkcję hormonu wzrostu przez Sultana i powstrzymała go przed wzrostem.

Następnie, w październiku 2013 roku, w końcu spełnił swoje marzenie o ślubie.

Twitter

Wziął ślub

Sultan i Merve Dibo, która jest od niego o dziewięć lat młodsza i ma zaledwie 1,75 metra wzrostu, poznali się przez wspólnego przyjaciela.

Merve podróżowała ze swojego domu Hasaki w Syrii do jego wioski Dede köy w Turcji, aby się z nim spotkać. Pobrali się dwa miesiące później.

Po ceremonii para wzięła udział w pełnym weselu z ponad 1500 gośćmi, w tym przedstawicielem Księgi Rekordów Guinnessa i lokalnymi dygnitarzami.

Po ślubie szczęśliwa para udała się z powrotem do swojego specjalnie zaprojektowanego domu w Dede köy, gdzie mają nadzieję w przyszłości wychowywać dzieci.

Twitter

Co u nich słuchać aktualnie?

Nazwisko Sultan Kösen jest obecnie rozpoznawane na całym świecie, ponieważ mężczyzna zasłynął ze swojego niezwykłego wzrostu.

Odkąd otrzymał niezbędne leczenie, którego potrzebował, aby powstrzymać swój rozwój, Sultan został zaproszony do udziału w wielu hollywoodzkich filmach. W 2016 roku przyjął swoją debiutancką rolę filmową w Achieving the Impossible.

W końcu podjąłem decyzję, kiedy scenarzysta odwiedził mnie w Mardin, rozmawialiśmy tam i podoba mi się temat osiągnięcia niemożliwego” – powiedział Sultan Daily Mail.

Spędził większość 2016 roku podróżując po Oceanie Indyjskim z Magic Circus of Samoa.

W ciągu ostatnich ośmiu lat, odkąd Sultan został posiadaczem tytułu Księgi Rekordów Guinnessa, zrealizował tak wiele marzeń, o których mówił w 2009 roku. Otrzymał ratujące życie leczenie, które uniemożliwiło mu dalszy rozwój, zamienił farmę na Hollywood i znalazł miłość swojego życia. Historia najwyższego człowieka na świecie nadal inspiruje ludzi na całym świecie.

Twitter