„Super”” szczepionka, która ochroni jednocześnie przed COVID-19 i grypą

0
262
Moderna pracuje nad nową szczepionką, która ma chronić jednocześnie przed COVID-19 i grypą. Zdjęcie: pl.freepik.com

Australijczycy będą mieli dostęp do „super” szczepionki, która jednocześnie ochroni przed COVID-19 i grypą.

Połączony zastrzyk amerykańskiej firmy Moderna na grypę, wirusy układu oddechowego i COVID-19 jest we wczesnych testach z próbami w tym roku.

Dyrektor medyczny Paul Burton uważa, że przyszłe szczepionki będą w stanie przystosować się do wielu szczepów i chorób układu oddechowego, które rozwinęły się w następstwie pandemii.

Burton mówi, że łączenie wielu szczepionek będzie przyszłością walki z chorobami i wirusami innymi niż COVID-19.

Powiedział Sky News: „Nadal musimy być ostrożni, ta walka jeszcze się nie skończyła i nie możemy stracić czujności”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego” – powiedział dyrektor generalny firmy Moderna Stéphane Bancel.

Według niego Moderna może być pierwszym przedsiębiorstwem farmaceutycznym, które opracuje taką szczepionkę.

Źródło: Michele D’Ottavio / Alamy

„Super strzał” Moderny – który potencjalnie mógłby być publicznie dostępny do 2024 roku – mógłby również zostać wyprodukowany w Australii z wielomiliardowym koncentratorem mRNA w trakcie prac.

Według dyrektora generalnego Moderny, Michaela Azraka, lokalizacja australijskiego centrum produkcyjnego Moderna ma zostać ogłoszona w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Powiedział Sky News: „Zajęło to trochę dłużej, niż się spodziewaliśmy, ponieważ w rzeczywistości zamierzamy zbudować większy obiekt, niż się spodziewaliśmy”.

Czytaj: „NIE nowotworom u dzieci” – bezpłatne badania USG w Krakowie

Rząd Morrisona zawarł porozumienie z Moderną w marcu, a centrum ma być pierwszym tego rodzaju na półkuli południowej.

Była to część 10-letniej umowy z rządem australijskim w sprawie ustanowienia krajowego portfela szczepionek, z którym Moderna zobowiązała się wspierać rozwój australijskich badań nad mRNA.

Dyrektor generalny Moderny, Stéphane Bancel, powiedział w oświadczeniu: „Chciałbym podziękować rządom Australii i Wiktorii za ich współpracę i partnerstwo.”

„Jesteśmy zaangażowani w globalne zdrowie publiczne i chociaż wciąż reagujemy na tę pandemię, chcemy również upewnić się, że my i społeczeństwo wyciągamy z niej wnioski.”

Zdjęcie: pl.freepik.com

„Ponieważ Moderna rozwija się na arenie międzynarodowej, z przyjemnością wprowadzamy lokalną produkcję mRNA do Australii.”

„Wierzymy, że ten zrównoważony krajowy model biznesowy będzie miał globalny wpływ i konsekwencje”.

Zanim otrzymamy zastrzyk szczepionki „wszystko w jednym”, może być w drodze nowy i ulepszony zastrzyk przypominający Moderna na COVID-19.

Czytaj: Mężczyzna 6 tygodni po śmierci nadal ma pozytywny wynik testu na COVID-19

Według The New York Times, firma niedawno zakończyła badania kliniczne zaktualizowanej szczepionki skierowanej przeciwko wariantowi Omicron.

We wstępnych wynikach odkryli, że wśród osób bez wcześniejszej infekcji COVID-19 nowa kombinacja wytwarzała 1,75 razy więcej przeciwciał przeciwko Omicronowi niż istniejąca szczepionka Moderna.