Nowe badania wykazały, że przyjmowanie tabletek witaminy B6 w dużych dawkach zmniejsza uczucie lęku i depresji.
Naukowcy z University of Reading zmierzyli wpływ wysokich dawek witaminy B6 na młodych dorosłych i stwierdzili, że po codziennym przyjmowaniu suplementów przez miesiąc czuli się mniej niespokojni i przygnębieni.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental, dostarcza cennych dowodów na poparcie stosowania suplementów, które uważa się za modyfikujące poziomy aktywności mózgu w celu zapobiegania lub leczenia zaburzeń nastroju.
Dr David Field, główny autor z School of Psychology and Clinical Language Sciences na University of Reading, powiedział: „Funkcjonowanie mózgu opiera się na delikatnej równowadze między neuronami pobudzającymi, które przenoszą informacje, a tymi hamującymi, które zapobiegają ucieczce aktywności”.
„Ostatnie teorie łączą zaburzenia nastroju i niektóre inne stany neuropsychiatryczne z zaburzeniem tej równowagi, często w kierunku podwyższonego poziomu aktywności mózgu.”
„Witamina B6 pomaga organizmowi wytworzyć specyficzny przekaźnik chemiczny, który hamuje impulsy w mózgu, a nasze badanie łączy ten uspokajający efekt ze zmniejszonym lękiem wśród uczestników”.
Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia
Podczas gdy poprzednie badania dostarczyły dowodów na to, że multiwitaminy mogą zmniejszać poziom stresu, przeprowadzono niewiele badań, w których konkretne witaminy zawarte w nich wpływają na ten efekt.
Nowe badanie skupiło się na potencjalnej roli witaminy B6, o której wiadomo, że zwiększa produkcję GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), substancji chemicznej, która blokuje impulsy między komórkami nerwowymi w mózgu.
W obecnym badaniu ponad 300 uczestnikom losowo przydzielono suplementy witaminy B6 lub B12 znacznie przekraczające zalecane dzienne spożycie (około 50-krotność zalecanej dziennej dawki) lub placebo i przyjmowali je z jedzeniem przez miesiąc.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Badanie wykazało, że witamina B12 miała niewielki wpływ w porównaniu z placebo w okresie próbnym, ale witamina B6 dokonała statystycznie wiarygodnej różnicy.
Podwyższony poziom GABA wśród uczestników, którzy przyjmowali suplementy witaminy B6, został potwierdzony testami wizualnymi przeprowadzonymi pod koniec badania, potwierdzając hipotezę, że witamina B6 odpowiada za zmniejszenie lęku. Wykryto subtelne, ale nieszkodliwe zmiany w sprawności wzrokowej, zgodne z kontrolowanymi poziomami aktywności mózgu.
Dr Field powiedział: „Wiele produktów spożywczych, w tym tuńczyk, ciecierzyca oraz wiele owoców i warzyw, zawiera witaminę B6. Jednak wysokie dawki zastosowane w tym badaniu sugerują, że suplementy byłyby konieczne, aby mieć pozytywny wpływ na nastrój.”
Czytaj: Niezbędne witaminy i minerały dla osób starszych
„Ważne jest, aby przyznać, że te badania są na wczesnym etapie, a wpływ witaminy B6 na lęk w naszym badaniu był dość niewielki w porównaniu z tym, czego można oczekiwać od leków. Jednak interwencje oparte na odżywianiu powodują znacznie mniej nieprzyjemnych skutków ubocznych niż leki, dlatego w przyszłości ludzie mogą preferować je jako interwencję.”
„Aby uczynić ten wybór realistycznym, potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować inne interwencje oparte na odżywianiu, które korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne, umożliwiając łączenie różnych interwencji żywieniowych w przyszłości w celu uzyskania lepszych wyników.”
„Jedną potencjalną opcją byłoby połączenie suplementów witaminy B6 z terapiami mówiącymi, takimi jak terapia poznawczo-behawioralna, aby zwiększyć ich działanie”.