Suplementy z oleju rybnego związane są z niższym ryzykiem chorób serca i śmierci

0
535
Olej rybny wspomaga pracę mózgu, serca i oczu. Zdjęcie: pixabay.com

Przyjmowanie oleju rybnego jako suplementu diety ma historię sięgającą wieków, ale kwestia tego, czy naprawdę ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, była przedmiotem gorącej debaty.

Najnowsze badanie wykazało, że regularne stosowanie suplementów oleju rybnego może wiązać się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorób układu krążenia (CVD), takich jak zawały serca i udary mózgu.

„W odniesieniu do oleju rybnego i CVD dane w przeważającej części były pozytywne, choć z pewnymi wahaniami między badaniami. Najnowsze badanie dodaje do bazy danych sugerującą skuteczność” – powiedziała Alice Lichtenstein, profesor Gershoff, specjalista ds. żywienia i polityki, oraz dyrektor i starszy naukowiec w Cardiovascular Nutrition Laboratory na Uniwersytecie Tufts. Kobieta nie była zaangażowana w badania.

Zespół naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych wykorzystał dane z brytyjskiego Biobanku – dużego badania populacyjnego, obejmującego ponad pół miliona mężczyzn i kobiet z Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 69 lat, bez chorób sercowo-naczyniowych (CVD) lub raka, którzy zostali włączeni do badania w latach 2006–2010 i wypełnili kwestionariusz dotyczący stosowania suplementów, w tym oleju rybnego. Badania opublikowano w środę w czasopiśmie medycznym BMJ.

Prawie jedna trzecia z 476 678 mężczyzn i kobiet w banku danych stwierdziła, że zażywała regularnie suplementy oleju z ryb.

Korzystając z rejestrów szpitalnych i zgonów, naukowcy śledzili uczestników średnio przez okres dziewięciu lat i stwierdzili, że:

  • suplementy oleju z ryb były związane z 13% niższym ryzykiem śmierci;
  • 16% niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych;
  • oraz 7% niższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar lub zawał serca.

Czytaj: Poznaj 17 pokarmów bogatych w magnez, aby zapobiec chorobom serca

Jako że było to badanie obserwacyjne naukowcy mogą jedynie wykazać związek i nie możemy mieć pewności, czy to same suplementy oleju z ryb zmniejszają ryzyko udaru mózgu, czy też przyczyniły się do tego inne zmiany diety lub stylu życia ludzi.

Ale naukowcy stwierdzili, że ich analiza danych wykazała, że korzyści były niezależne od czynników, w tym wieku, płci, nawyków stylu życia, diety, leków i innych suplementów.

„Osoby spożywające olej rybny rzadziej palą papierosy i częściej są aktywni fizycznie i jedzą tłuste ryby”, co może być wskaźnikiem innych zdrowych nawyków żywieniowych, powiedziała Lichtenstein.

Brian Power, starszy dietetyk w University College London Hospital i wykładowca odżywiania w UCL powiedział, że chociaż badanie było rzetelne, z dużą liczbą próbek i długoterminowymi kontrolami, nie zmieniłoby to porady udzielanej pacjentom.

„Moja rada to pozyskiwanie omega-3 [kwasów tłuszczowych] z jedzenia ryb co najmniej dwa razy w tygodniu w ramach zbilansowanej diety”, powiedział Power, który nie brał udziału w badaniu. „Nawet jeśli nie jesz ryb, możesz spożyć kwasy tłuszczowe z innych źródeł, takich jak orzechy i nasiona, np. orzechy włoskie, produkty sojowe, np. tofu; i zielone warzywa liściaste”.

Uważa się, że to kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju z ryb chronią przed chorobami układu krążenia, wywierając korzystny wpływ na ciśnienie krwi, zmniejszając stan zapalny i poprawiając przepływ krwi do serca.

Starszy dietetyk powiedział również, że ważniejsze jest spojrzenie na ogólne wzorce żywieniowe niż połączenie jednego składnika odżywczego z jednym skutkiem zdrowotnym – w tym przypadku chorobą sercowo-naczyniową. Jednak powiedział, że przyjmowanie suplementów oleju z ryb nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Brytyjskie stowarzyszenie Stroke Association stwierdziło, że zamiast koncentrować się na oleju rybnym, ważne jest, aby jeść dużo świeżych produktów o niższej zawartości soli i cukru, takich jak owoce i warzywa, oraz produktów o wysokiej zawartości błonnika, takich jak brązowe odmiany chleba i makaronu.

Eric Rimm, profesor medycyny w Harvard Medical School, powiedział, że dla osób, które nigdy lub bardzo rzadko jedzą ryby, suplement Omega-3 daje korzyści zdrowotne.

Jednak podczas gdy „wydaje się, że to badanie idzie o krok dalej i mówi, że olej rybny daje korzyści zdrowotne”, Rimm powiedział, że byłby sceptyczny wobec tego wniosku, biorąc pod uwagę brak szczegółowych informacji na temat diety uczestników, dawki spożywanego oleju rybnego i informacji jak długo stosowali suplementy oleju rybnego.

Konieczne są dalsze badania, aby ustalić, w jakim stopniu suplementy oleju z ryb wpływają na zdolność do osiągnięcia klinicznie znaczącego efektu.

Źródło: CNN

Czytaj: DZIURY W DRODZE ŁATANE MOZAIKAMI