Susza na chińskiej rzece Jangcy odsłania 600-letnie buddyjskie posągi

0
252

Nie jest tajemnicą, że świat robi się coraz gorętszy. Wraz ze zmianą klimatu wiąże się wiele negatywnych konsekwencji, w tym susza.

Lato 2022 było szczególnie suche w niektórych regionach. W miarę cofania się wód rzek i zbiorników, wyłaniają się dawno ukryte skarby archeologiczne i historyczne. Wśród nich jest trio 600-letnich buddyjskich posągów, które wcześniej zanurzono na rafie, na wyspie, na rzece Jangcy, znanej jako Foyeliang, w pobliżu chińskiego miasta Chongqing.

Czytaj: Chiny uchwalają ustawę chroniącą Jangcy – jedną z „macierzystych rzek” Chin

Rafa na wyspie została zbudowana w czasach dynastii Ming i Qing. Jeden z trzech posągów przedstawia mnicha spokojnie medytującego nad płatkiem lotosu. Lotosy to ważne symbole buddyjskie. Te rosnące w wodzie rośliny reprezentują podróż w kierunku oświecenia lub duchowego przebudzenia.

Te wspaniałe posągi od dawna były zanurzone pod wspaniałą, krętą rzeką Jangcy. Jednak od lipca w dorzeczu Jangcy spadło o 45% mniej deszczu niż zwykle, w wyniku czego w Chongqing wyschło 66 rzek. Poziom wody w Jangcy gwałtownie spadł, gdy ciepło wzrosło, osiągając temperaturę 40°C.

Chiny jako kraj przeżywają najgorszą w historii suszę. Ponieważ wysokie temperatury i niski poziom deszczu utrzymują się na całym świecie, wciąż pojawiają się rzeczy, które wcześniej były ukryte pod wodą, takie jak zatopione statki z II wojny światowej i inne niespodzianki.

Czytaj: Nowy rozkład pociągów: z Warszawy do Wrocławia najdłużej od lat!

Gdy Chiny doświadczają brutalnej suszy, poziom wody w rzece Jangcy spadł, odsłaniając trzy 600-letnie buddyjskie posągi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter