Suszenie prania w pomieszczeniach może powodować infekcje płuc

0
511
Suszenie prania w pomieszczeniach może być śmiertelne! Zdjęcie: pixabay.com

Nigdy nie susz prania w pomieszczeniach. Efekt uboczny może być śmiertelny.

Naukowcy odkryli, że suszenie ubrań w pomieszczeniach prowadzi do zbyt dużej wilgoci w domu. A wilgoć ta może powodować astmę i inne stany alergiczne z powodu bakterii przyciąganych przez wilgotne warunki wytworzone przez mokre pranie.

Bakterie te obejmują stachybotrys chartarum, znane również jako czarna pleśń.

Craig Mather z Bolton, który nie stosował się do ostrzeżeń, powiedział, że z powodu suszenia ubrań w domu dostał infekcji płuc. Cierpiał na poważne problemy z płucami z powodu zarodników pleśni, które pojawiły się podczas suszenia ubrań na kaloryferze w jego salonie.

Mather zauważył, że jego napady kaszlu stawały się szczególnie dokuczliwe, gdy miał mokre ubrania suszące się w domu. Jego lekarz polecił mu przestać suszyć ubrania w pomieszczeniach i od tego czasu zauważył ogromną poprawę zdrowia.

„Zacząłem wracać do zdrowia dopiero wtedy, gdy zdiagnozowano u mnie przewlekłą aspergilozę płucną i przepisano mi specyficzne leki zwalczające infekcje grzybicze” – powiedział Mather.

Czytaj: Pierwsze w Poznaniu stacjonarne hospicjum dla dzieci! Pomóż je wyposażyć!

Zdjęcie: pixabay.com

Mather nie jest jedynym, który popełnił ten błąd; Profesor David Denning z Narodowego Centrum Aspergilozy w Manchesterze leczy dużą liczbę pacjentów z chorobami spowodowanymi przez zarodniki pleśni w domu.

Czytaj: Lekarz medycyny: „Każdy może pomóc sobie w uniknięciu poważnego zachorowania”

Eksperci ostrzegają, że suszenie w pomieszczeniach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ubranie ustawione na kaloryferze może podnieść poziom wilgotności w domu nawet o 30 procent i stworzyć idealne warunki do rozwoju zarodników pleśni.

„Jedno mokre pranie zawiera prawie dwa litry wody, która jest uwalniana do pomieszczenia. Większość z nas jest odporna na infekcje, które rozwijają się w tych mokrych warunkach lub mają organizm, który może zwalczyć infekcję. Jednak pacjenci z astmą mogą mieć problemy z kaszlem i trudności z oddychaniem, a u osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak chorzy na raka leczeni chemioterapią oraz pacjenci z AIDS i chorobami autoimmunologicznymi, grzyby mogą powodować aspergilozę płuc – stan, który może spowodować nieuleczalne, a czasem śmiertelne uszkodzenie płuc i zatok” – powiedział profesor David Denning dla Huffington Post.

„Suszarki bębnowe lub suszenie prania na zewnątrz to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Trzymajcie mokre pranie z dala od sypialni i salonu” – mówi profesor Denning.

johannesfloe.com – Art to remember