Sweden Hills – idylliczny kawałek Szwecji w Japonii

0
362
Zdjęcie: Gaudi9223/Wikimedia Commons

Spacerując po ulicach Sweden Hills, z tradycyjnymi białymi szwedzkimi domami, szwedzkimi flagami i tradycyjnymi szwedzkimi strojami, nigdy nie zgadniesz, że jesteś na wyspie Hokkaido w Japonii.

Położone w Tōbetsu, około 30 kilometrów od Sapporo, największego miasta na Hokkaido, Sweden Hills (スウェーデンヒルズ) zostały zainspirowane wizytą szwedzkiego ambasadora w okolicy.

Podczas jego wizyty szwedzki dyplomata zauważył podobny klimat i krajobraz do swojej ojczyzny, co zainspirowało deweloperów w okolicy do zbudowania osady wzorowanej na idyllicznych szwedzkich miasteczkach.

Planowanie rozpoczęło się w 1979 roku, a właściwa budowa rozpoczęła się w 1984 roku. Dziś Sweden Hills lub Suēden Hiruzu jest domem dla około 400 stałych mieszkańców, a także kilkuset, którzy tylko tu wypoczywają. Można śmiało powiedzieć, że wszyscy są wielkimi fanami szwedzkiej kultury.

Jeśli malownicze czerwono-białe domy na Sweden Hills wyglądają bardzo podobnie do tych w prawdziwych szwedzkich miasteczkach i wsiach, to dlatego, że w rzeczywistości pochodzą ze Szwecji. Oryginalne domy zostały zbudowane w miejscowości Leksand w Dalarnie w Szwecji przez japońską firmę, a następnie zostały wysłane do Japonii.

Facebook

Ale Sweden Hills to coś więcej niż szwedzka nazwa, szwedzkie domy i szwedzki klimat. Miejscowi mówią tam w języku szwedzkim i przyjęli szwedzkie tradycje. Każdego roku świętują Midsummer, uwielbiają delektować się szwedzkimi przysmakami kulinarnymi, takimi jak Fika.

Czytaj: W Szwecji owady oficjalnie uznano za żywność

Facebook

Chociaż Sweden Hills może wydawać się efekciarską atrakcją turystyczną, odwiedzającym zawsze przypomina się, że nie jest to fałszywe miasto zaprojektowane wyłącznie jako cel turystyczny. Jest to dzielnica mieszkalna, w której mieszkają ludzie, więc odwiedzający muszą szanować prywatność mieszkańców.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Facebook

Około 1/3 domów w Sweden Hills to domy wakacyjne, a 2/3 to domy mieszkalne ze stałymi mieszkańcami.

Niektóre z tych w pełni wyposażonych domów wakacyjnych może wynająć każdy, kto chce doświadczyć życia w Szwecji około 5000 mil od rzeczywistego kraju, przy miesięcznych kosztach czynszu szacowanych na 170 000 jenów (6000 zł) w lecie i 190 000 jenów (6500 zł) w okresie zimowym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook