Świat cofnął się o pięć lat pod względem rozwoju społecznego

0
259
Zdjęcie: Pixabay

Według nowego raportu ONZ świat cofnął się o pięć lat wstecz, jeśli chodzi o rozwój ludzkości.

Po raz pierwszy w swojej 32-letniej historii wskaźnik rozwoju społecznego UNDP – który mierzy stan zdrowia, edukację i standard życia narodu – spadł przez dwa lata z rzędu, a globalny rozwój społeczny spadł do poziomu z 2016 roku.

Jednocześnie, bez gwałtownej zmiany kursu, możemy zmierzać w kierunku jeszcze większej deprywacji i niesprawiedliwości, ostrzega Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Najnowsza edycja raportu, która ukazała się w czwartek, podkreśla „niszczący wpływ” ostatnich dwóch lat na miliardy ludzi na całym świecie, z globalną pandemią COVID, wojną na Ukrainie, ogromnymi zmianami społecznymi i gospodarczymi oraz niebezpiecznymi zmianami planetarnymi.

„Doświadczyliśmy już katastrof, mieliśmy już wcześniej konflikty, ale zbieżność tego, z czym mamy dziś do czynienia, jest poważną przeszkodą dla rozwoju ludzkości” – powiedział agencji informacyjnej AFP Achim Steiner, administrator UNDP.

„Oznacza to, że umieramy wcześniej, że jesteśmy gorzej wykształceni, a nasze dochody spadają. Dzięki tym trzem parametrom możesz zrozumieć, dlaczego ludzie zaczynają być zdesperowani, sfrustrowani, zaniepokojeni przyszłością”.

Czytaj: Zachodnie gospodarki trzeszczą pod wpływem wysokich cen ropy i gazu

Ponad 90% krajów na całym świecie odnotowało spadek wyniku HDI w 2020 lub 2021 roku, przy czym ponad 40% odnotowało spadek w obu latach.

Szczególnie mocno ucierpiały Ameryka Łacińska, Karaiby, Afryka Subsaharyjska i Azja Południowa, podczas gdy kraje europejskie wydają się mniej dotkliwe.

Czytaj: Trwa konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich

W czołówce rankingu HDI dominowały kraje europejskie, trzy pierwsze miejsca zajęły Szwajcaria, Norwegia i Islandia, a dziewięć z dziesięciu krajów znajduje się w Europie.

„Świat stara się reagować na kolejne kryzysy. Widzieliśmy z kosztami życia i kryzysami energetycznymi, że choć kuszące jest skupienie się na szybkich rozwiązaniach, takich jak subsydiowanie paliw kopalnych, taktyki natychmiastowej pomocy opóźniają długoterminowe zmiany systemowe, które musimy wprowadzić – powiedział Achim Steiner, administrator UNDP. „Jesteśmy zbiorowo sparaliżowani wprowadzaniem tych zmian”.

„W świecie zdefiniowanym przez niepewność potrzebujemy odnowionego poczucia globalnej solidarności, aby stawić czoła naszym połączonym, wspólnym wyzwaniom” – dodał.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

UNDP Human Development Index 2021 – 20 najlepszych krajów

  1. Szwajcaria
  2. Norwegia
  3. Islandia
  4. Hongkong
  5. Australia
  6. Dania
  7. Szwecja
  8. Irlandia
  9. Niemcy
  10. Holandia
  11. Finlandia
  12. Singapur
  13. Belgia
  14. Nowa Zelandia
  15. Kanada
  16. Liechtenstein
  17. Luksemburg
  18. Wielka Brytania
  19. Japonia, Korea