Badanie wykazało, że świat może przestawić się na 100% energię odnawialną i zarobić na swojej inwestycji w zaledwie 6 lat.
Świat doświadcza bezprecedensowych wzrostów cen paliw, szantażu energetycznego między krajami, do 7 milionów zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza rocznie na całym świecie i jednej katastrofy klimatycznej po drugiej.
Krytycy twierdzą, że przejście na energię odnawialną w celu rozwiązania tych problemów doprowadzi do powstania niestabilnych sieci energetycznych i dalszego wzrostu cen. Jednak z nowego badania przeprowadzonego przez grupę badawczą na Uniwersytecie Stanforda wynika, że problemy te można rozwiązać w każdym ze 145 zbadanych krajów — bez przerw w dostawie prądu i przy niskich kosztach, przy użyciu prawie wszystkich istniejących technologii.
Ze względu na najwyższe w historii koszty energii i paliwa, świat poszukuje opłacalnych rozwiązań pozwalających na odejście od ropy i gazu na potrzeby energetyczne.
Na szczęście nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda mówi, że przejście na odnawialne źródła energii może nie być tak trudne, jak nam się wydaje.
Po zbadaniu 145 krajów naukowcy stwierdzili, że przejście na czystą energię i zelektryfikowanie wszystkich sektorów energetycznych nie doprowadzi do przerw w dostawie prądu ani wzrostu cen. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem, ceny natychmiast spadłyby, a wszystkie początkowe koszty przejścia na 100% energię ze źródeł odnawialnych zwróciłyby się w ciągu zaledwie sześciu lat.
Badaniami kierował profesor Mark Z. Jacobson, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Uniwersytecie Stanforda i dyrektor programu Atmosphere/Energy. Profesor Jacobson od dawna jest zwolennikiem 100% energii odnawialnej i opublikował książkę na ten temat w 2020 roku.
Nie potrzeba cudownej technologii: jak teraz przejść na odnawialne źródła energii i obniżyć koszty?
Według niego: „Nie potrzebujemy cudownych technologii, aby rozwiązać te problemy. Elektryzując wszystkie sektory energetyczne; wytwarzanie energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł; wytwarzanie ciepła, zimna i wodoru z takiej elektryczności; magazynowanie energii elektrycznej, ciepła, zimna i wodoru; rozszerzenie transmisji; i przesuwając czas korzystania z energii elektrycznej, możemy wszędzie wytwarzać bezpieczną, tanią i niezawodną energię”.
Na tym dobre wieści się nie kończą. Czysty system energii odnawialnej zmniejsza koszt na jednostkę energii średnio o 12%, co daje 63% niższy roczny koszt energii. Dodanie do tego oszczędności kosztów związanych ze zdrowiem i klimatem daje 92-procentową redukcję kosztów społecznych, którymi są energia plus zdrowie plus koszty klimatyczne, w porównaniu z obecnym systemem.
Czytaj: Elektrownia słoneczna na dachach wieżowców we Wrocławiu!
Aby dokonać oceny, zespół naukowców przyjrzał się energii obejmującej lądową i morską energię wiatrową, fotowoltaikę słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej na dachach i w elektrowniach, skoncentrowaną energię słoneczną, ciepło słoneczne, energię elektryczną i ciepło geotermalne, energię wodną, a także niewielkie ilości energii elektrycznej pochodzącej z pływów i fal. Najpopularniejszym rozwiązaniem do przechowywania energii elektrycznej były akumulatory, a zespół stwierdził, że nie są potrzebne żadne akumulatory o czasie przechowywania dłuższym niż cztery godziny.
Szacuje się, że na aktualizację systemów w 145 krajach, które wytwarzają 99,7% światowego dwutlenku węgla, potrzeba 62 bilionów dolarów, cena nie jest mała. Jednak przejście na czystą energię odnawialną daje natychmiastowe oszczędności w wysokości 11 bilionów dolarów rocznie. Oznacza to, że świat mógłby zrekompensować koszty początkowe w ciągu zaledwie sześciu lat, gdyby te kraje po prostu chciały dokonać zmiany.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Profesor Jacobson i jego zespół zalecają, aby świat przestawił się na 100% energii odnawialnej do 2035 roku, a na pewno nie później niż do 2050 roku. Celem zespołu jest, aby 80% świata dokonało transformacji do 2030 roku.
Choć może się to wydawać nieosiągalne, niektóre kraje już robią postępy. Islandia działa na prawie 100% odnawialnej energii elektrycznej, podobnie jak Albania i Paragwaj. Nawet Brazylia, z dużą populacją i mieszanym środowiskiem, pozyskuje około 80% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ostatecznie więc cele te nie są wykluczone, dopóki więcej rządów się do tego dołączy.
Czytaj: Tasmania jest teraz w 100% zasilana energią odnawialną