Świat nie poradzi sobie z kryzysem klimatycznym bez nowych technologii

0
167
Bill Gates nie zgadza się z ekologami i aktywistami. "To nierealistyczne". Zdjęcie: TwitterPress TV Extra

Bill Gates uważa, że niejedzenie mięsa lub próba zmiany stylu życia wszystkich ludzi na Ziemi nie rozwiąże kryzysu klimatycznego. Według Gatesa to nierealistyczne oczekiwanie.

Przemawiając w czwartkowym odcinku podcastu Zero Bloomberga, Gates powiedział, że oczekiwania, że ​​ludzie „całkowicie zmienią swój styl życia z powodu obaw o klimat” są „nierealistyczne”.

„To nierealistyczne mówić, że ludzie całkowicie zmienią swój styl życia ze względu na obawy dotyczące klimatu. Można stworzyć rewolucję kulturową, gdzie spróbujemy wszystko porzucić, można doprowadzić do stanu jak w Korei Północnej, gdzie wszystko kontroluje rząd. Poza ściśle scentralizowaną władzą zmuszającą ludzi do posłuszeństwa nie widzę rozwiązania problemu podjęcia wspólnych działań” – ocenił Bill Gates.

Gates, piąty najbogatszy człowiek na świecie, od dawna nagłaśniał swoje zainteresowanie opanowaniem kryzysu klimatycznego – pisząc książkę zatytułowaną Jak uniknąć katastrofy klimatycznej, opowiadając się za ekologicznymi innowacjami i sam inwestując w przestrzeń kosmiczną.

Prosimy społeczeństwo, aby przestało używać rzeczy, które, gdyby nie zmiany klimatu, mogłyby wystarczyć na dłużej. Elektrownie węglowe, konkretne zawody, elektrownie gazowe, metody wytwarzania cementu. Prosimy społeczeństwo, aby to wszystko porzuciło” – ocenił Bill Gates.

Chociaż Gates ma długą historię prac nad łagodzeniem skutków zmian klimatycznych, współzałożyciel Microsoftu podkreślił w czwartkowym odcinku Zero, że „nie tak wielu ludzi jest przygotowanych na pogorszenie sytuacji z powodu wymagań klimatycznych”.

Czytaj: Ogromna inwestycja Rynair we Wrocławiu. Zatrudnią 200 osób

Współzałożyciel Microsoft i znany filantrop, Bill Gates, ponowił swoje wezwanie do innowacji w zakresie zmian klimatycznych, szukając więcej sposobów na walkę ze zmianami klimatycznymi, zamiast prosić ludzi o radykalną zmianę swojego życia.

Oczywiście im bardziej będziemy odchodzić od np. gazu ziemnego, tym stanie się on tańszy (…) Ale jeśli ktoś mówi ludziom, że powinni przestać jeść mięso albo nie budować ładnego domu i tak naprawdę zmieniać ludzkie potrzeby, to uważam, że jest to zbyt trudne (…) To nierealistyczne, aby odgrywało to główną rolę” – stwierdził miliarder.

Ponieważ kraje na całym świecie szukają sposobów na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla netto do zera w ciągu kolejnych trzech dekad, główny nacisk położono na sektor transportu. W USA stany, takie jak Kalifornia, a ostatnio także Nowy Jork, nałożyły ograniczenia na sprzedaż samochodów napędzanych paliwami kopalnymi do 2035 roku, co spowoduje zmianę naszego sposobu poruszania się w najbliższej przyszłości.

Czytaj: Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

Oczekuje się, że te posunięcia nie są niezawodne w ograniczaniu emisji. Komentarze Gatesa potwierdzają również potrzebę większej liczby innowacji w tej dziedzinie, zamiast korzystania z tego, co mamy obecnie.

Gates wspiera innowacje związane ze zmianą klimatu

Gates mówi, że mówienie ludziom, aby przestali jeść mięso i przestali chcieć mieć ładne domy, nigdy nie rozwiąże problemu zmian klimatycznych. Były dyrektor generalny Microsoftu powiedział, że takie podejście może przekonać kilka osób do zmiany nawyków, ale nie można oczekiwać, że odegra to kluczową rolę w naszej walce ze zmianami klimatycznymi.

Gates ubolewał nad brakiem innowacji w naszej walce o zmianę klimatu, kiedy powiedział: „Nie próbujemy nawet dokonywać przełomów, takich jak wynalezienie ekonomicznego sposobu wytwarzania paliwa lotniczego, cementu lub stali. Istniejące narzędzia mają zastosowanie tylko do obszarów takich jak wytwarzanie energii elektrycznej i nie mają zastosowania do większości emisji” – donosi Business Insider.

Ze swojej strony Gates założył TerraPower, firmę zajmującą się projektowaniem reaktorów jądrowych w 2015 roku, a także napędzał innowacje w dziedzinie czystej energii, wspierając blisko 100 startupów poprzez swoje przedsięwzięcie inwestycyjne, Breakthrough Energy. Jego godne uwagi inwestycje obejmują firmy takie jak Turntide, która zwiększa wydajność energetyczną silników elektrycznych i Mangrove Lithium, firmę zajmującą się rafinacją litu z Vancouver.

Praca nad zmniejszeniem emisji w USA

Gates powiedział również, że ściśle współpracuje z obecną administracją, aby zapewnić, że Stany Zjednoczone ograniczą emisję dwutlenku węgla w nadchodzących latach. Gates wniósł wkład i był „osobiście zaangażowany” w to, co zostało zapisane w ustawie o redukcji inflacji uchwalonej przez Kongres USA w sierpniu 2022 roku.

Ustawa ma na celu ograniczenie rosnącej inflacji w USA, zawiera przepisy mające na celu zmniejszenie deficytu i obniżenie cen leków na receptę oraz zapewnienie subsydiów zgodnie z ustawą o przystępnej cenie. Ponadto koncentruje się również na wytwarzaniu czystej energii w USA i ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w USA nawet o 40% w porównaniu z poziomami z 2005 roku do końca dekady. W tym celu ustawa przeznaczyła prawie 370 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatu, poinformował Business Insider w swoim raporcie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Bill Gates: trzeba włączyć zamknięte elektrownie węglowe

Co zatem według Gatesa trzeba zrobić w ramach walki ze zmianami klimatycznymi? Przedsiębiorca chce szukać rozwiązań długofalowych, rozłożonych w czasie. Przykładem na ryzykowność szybkiego ograniczania emisji jest według niego obecny kryzys energetyczny w Europie.

Gates ocenił, że państwa Unii Europejskiej powinny nadal inwestować w paliwa kopalne: budować terminale LNG i otwierać pozamykane elektrownie węglowe. „Na dłuższą metę klimatowi wyjdzie to na dobre. W krótszej perspektywie trzeba znaleźć jakiekolwiek rozwiązanie, nawet jeśli ma to znaczyć, że emisje wzrosną” – powiedział Gates.