Świąteczne piwo o smaku zielonego groszku i kiszonej kapusty jest hitem!

0
382
Zdjęcie: RUV.is

Islandzki browar cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje najnowsze dzieło – świąteczne piwo o smaku zielonego groszku i kiszonej czerwonej kapusty – które sprzedaje się jak szalone.

Ora jólabjór, piwo, które szturmem podbiło Islandię, jest warzone przez RVK Brewing w skromnym browarze w Rejkiaviku o rocznej wydajności 50 000 litrów.

Mistrz browarnictwa, Valgeir Valgeirsson, wyrabiał już piwo z nietypowych składników, takich jak wodorosty, a nawet suszona ryba, więc kiedy otrzymał telefon od firmy produkującej konserwy warzywne Ora w sprawie ewentualnej współpracy, z zadowoleniem przyjął wyzwanie.

Czytaj: Maszyna, która zamienia piwo i alkohole w lody

Konserwy warzywne są używane jako dodatek do udźca jagnięcego i ziemniaków na Boże Narodzenie, więc konserwowany groszek i kiszona kapusta okazały się doskonałym składnikiem piwowarskim, ponieważ pierwsza partia niezwykłego piwa wyprzedała się w ciągu zaledwie sześć godzin.

41-letni Valgeirsson robi swoje słynne już piwo Ora jólabjór, mieszając między innymi czerwoną kapustę i groszek ze słodem jęczmiennym, chmielem i goździkami. Wynik jest zaskakująco przyjemny w smaku, jeśli wierzyć tym, którzy piwo próbowali.

Podobno, choć smak groszku i kiszonej kapusty nie jest szczególnie kuszący dla reszty świata, to kultowe połączenie, które Islandczycy kojarzą z feriami zimowymi, stąd zaskakujący sukces Ora jólabjór.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Instagram

Dostępne tylko w Vínbúdin – państwowym sklepie, który monopolizuje sprzedaż alkoholu na Islandii – Ora jólabjór kosztuje 475 koron za 330ml puszki, ale w chwili pisania tego artykułu, piwa nie ma w magazynie.

Czytaj: Tauron Arena Kraków szykuje atrakcje na zimę