Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: ekrany urządzeń elektronicznych nie są dobre dla dzieci!

0
945

„Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed 5. rokiem życia – spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie” – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Przedstawiciele agencji ONZ wydając pierwsze tego rodzaju wytyczne zaznaczyli, że dzieci poniżej 5. roku życia powinny dużo się ruszać, być aktywne fizycznie i wyspane. To zaowocuje na przyszłość w rozwijaniu dobrych nawyków i zapobiegnie nadwagi i otyłości oraz poważnym chorobom w późniejszym wieku.

„Dziecko w wieku od 2. do 4. lat nie powinno wpatrywać się w ekran urządzeń elektronicznych nie dłużej niż jedną godzinę dziennie, a niemowlęta w wieku poniżej 1. roku w ogóle nie powinny być narażone na ekrany elektroniczne” – zaleca WHO.

Autorzy najbardziej na myśli mają oglądanie telewizji i filmów oraz grę w gry komputerowe.

“Zdrowa aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i nawyki dotyczące snu są ustalane na wczesnym etapie życia, co daje możliwość kształtowania nawyków w okresie dzieciństwa, dorastania i dorosłości” – można przeczytać w wytycznych WHO dla państw członkowskich.

Dzieci, które ukończyły 1. rok życia aż do 4. roku życia powinny spędzać co najmniej trzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych na raty w ciągu całego dnia. Niemowlęta, które nie mają roku, powinny raczkować i unikać wszystkich ekranów, szczególnie ekranów telefonów komórkowych.

Jeszcze do niedawna wysoki poziom cholesterolu we krwi był uważany tylko za problem osób dorosłych. Ostatnio zaburzenie to coraz częściej można zaobserwować u dzieci i młodzieży. „Problem z wysokim cholesterolem mogą mieć nawet dwuletnie dzieci” – powiedziała dr Beata Szymczyk-Hałas, pediatra z Centrum Medycznego Medicover.

W ostatnich latach liczba dzieci z otyłością lub nadwagą dramatycznie wzrosła. Według stanowiska WHO mała aktywność fizyczna jest głównym czynnikiem ryzyka dla śmiertelności i napędza tak gwałtowny wzrost nadwagi i otyłości.

Już w raporcie z 2017 roku WHO stwierdziła, że liczba otyłych dzieci i młodzieży na całym świecie w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła 10-krotnie (do 120 milionów).

Nadmierna masa prowadzi do poważnych chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pestki z winogron lepsze niż chemioterapia

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są w okresie szybkiego rozwoju fizycznego i poznawczego. To w tak młodym wieku kształtuje się niektóre nawyki.

Jak zaznacza WHO, coraz więcej czasu – zarówno dzieci jak i dorośli – spędzają coraz więcej czasu w pozycji siedzącej. Jeździmy wszędzie samochodami, zamiast iść pieszo lub pojechać na rowerze, siedzimy ponad połowę dnia w szkolnej ławce, po szkole oglądamy telewizję lub gramy w gry na telefonie lub komputerze. Nie ruszamy się, aktywność fizyczna jest prawie że zerowa, a to niestety wiąże się ze słabymi wynikami zdrowotnymi.

Dzieci nie śpią dobrze, są niewyspane, cierpią na niedobór snu, który związany jest z nadmierną akumulacją tłuszczu oraz z oglądaniem telewizji i czasem spędzonym na grach komputerowych. W efekcie u najmłodszych coraz częściej obserwuje się zaburzenia zdrowotne, które uważano kiedyś za przypadłości zarezerwowane dla wieku dorosłego.

Czytaj więcej na: naukawpolsce.pap.pl

Jesteś z Krakowa? Zapraszam do naszej strony f7krakow.pl. Interesujesz się wieloma miastami? Zapraszam do f7city.pl.