Światowa Organizacja Zdrowia uznała medycynę chińską za naukę

0
466
Według tradycyjnej medycyny chińskiej warunkiem zachowania zdrowia jest równowaga między Yin i Yang – siłami, które rządzą światem. Zdjęcie: pixabay.com

Medycyna chińska jeszcze do niedawna uchodziła za dziedzinę sztuki tajemnej, nie do końca bezpiecznej i sprawdzonej. Jednak w końcu po tylu latach została doceniona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Istniejąca od niemal 4 tysięcy lat medycyna chińska doczekała się wreszcie uznania przez WHO.

Medycyna chińska skupia się na diecie. Dobór pokarmów i sposób ich przygotowania wspomagają niezakłócony przepływ energii chi, warunkującej zdrowie i dobre samopoczucie.

Chi – energia życia i zdrowia

W medycynie chińskiej organizm człowieka jest postrzegany jako mikrokosmos wypełniony energią życiową (chi, Qi). Chi daje siłę. W medycynie chińskiej chi oznacza również zachowanie równowagi między dwoma siłami: Yin (element żeński, łagodny, przyjmujący) i Yang (element męski, twórczy, silny). 

Cel medycyny chińskiej

Medycyna chińska chce przywrócenie harmonii ciała i umysłu przez zrównoważenie Yin i Yang oraz energii chi (Qi), która płynie przez ciało czternastoma kanałami (meridianami). Chińscy lekarze wierzą, że udoskonalając przypływ energii życiowej, można zwiększyć odporność organizmu, wspomóc siły witalne i przedłużyć życie, a choroba to efekt zaburzenia balansu, który należy jak najszybciej przywrócić.

Filary medycyny chińskiej

Filarami medycyny chińskiej są

 • dietetyka;
 • ziołolecznictwo;
 • akupunktura.

I taka kolejność powinna nastąpić, jeśli chcemy, aby nasze zdrowie się polepszyło. Najpierw należy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia, następnie możemy zastosować zioła, a na końcu akupunkturę. Taka kolejność zapewni organizmowi poprawę od korzeni, bo leczenie choroby powinno opierać się na korzeniach.

Czytaj: Dłonie mapą naszego ciała – sprawdź, gdzie uciskać, aby ból minął

Odpowiednia dieta powinna składać się z:

 • 40% z warzyw i owoców (lekko obgotowanych i gorących);
 • 40% z produktów zbożowych – kasza, ryż, otręby;
 • 20% produktów mięsnych, nabiałowych, cukrów (mięso, jajka, nabiał, tłuszcze, cukier (powodują niestrawność i otyłość).

Medycyna chińska opiera się również na leczeniu ziołami. Składniki wykorzystywane przez chińskich lekarzy są jednak dużo silniejsze niż tradycyjne „zachodnie” zioła, dlatego też należy używać ich z ogromną rozwagą. 

Najpopularniejsze leki medycyny chińskiej to:

 • imbir;
 • kurkuma i kurkumina;
 • żeń-szeń;
 • jiaogulan;
 • kordyceps;
 • lingzhi.

Medycyna chińska to metoda holistyczna

Medycyna chińska jest medycyną holistyczną, postrzega człowieka w połączeniu ze wszystkimi aspektami jego życia. Wbrew pozorom to tradycyjne chińskie podejście nie różni się bardzo od poglądów, które stały u początków medycyny zachodniej.

Żyjący na przełomie V i IV w. p.n.e. grecki filozof Hipokrates,uważany za ojca medycyny zachodniej, uważał wszak, że człowiek pozostaje w ścisłym związku ze swoim środowiskiem oraz, że należy leczyć chorego, a nie konkretną chorobę. 

Czytaj: ANTYNOWOTWOROWY SOK, KTÓRY WYLECZYŁ JUŻ PONAD 42 000 OSÓB. KURACJA TRWA 6 TYGODNI!