Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: dzień refleksji

0
144
Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to dzień refleksji, dzień pamięci tych, którzy stracili życie w wypadkach drogowych. Ma przypominać, że na drogach giną "zwykli" ludzie. Ich najbliżsi doznają wówczas traumatycznych przeżyć, które niejednokrotnie pozostawiają swoje piętno do końca życia i powinni być również traktowani jako ofiary wypadków drogowych. (zdjęcie: Krajowa Rada BRD, Facebook)

Podczas gdy świat zmaga się ze skutkami niezliczonych wypadków drogowych, coroczne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych uroczyście przypominają o ofiarach ludzkich w tych wypadkach. Obchodzony co roku w trzecią niedzielę listopada dzień ten stanowi globalną platformę do honorowania pamięci osób zaginionych, wspierania ocalałych i propagowania środków bezpieczeństwa na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to czas refleksji, dzień pamięci o tych, którzy stracili życie na drodze oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki.

CZYTAJ: Kolorowa grafika drogowa zapobiega wypadkom drogowym o 50%

Dzień ten stwarza okazję do zwrócenia uwagi na globalny problem, jakim są wypadki drogowe i ich ofiary. Na polskich drogach codziennie rozgrywają się dramaty, dochodzi do tragedii, ginie wiele ludzi.

W obliczu tragedii spowodowanych zdarzeniami drogowymi rodziny, społeczności i narody zmagają się z niezmierzoną stratą i nieustającym bólem. Statystyki są zatrważające i otrzeźwiające. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku w wypadkach drogowych ginie około 1,35 miliona osób, a kolejne miliony doznają obrażeń zmieniających całe życie.

Temat Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych 2023 brzmi: „Pamiętaj. Wsparcie. Działanie” i jest wyrazem głębokiego wezwania do sprawiedliwości. Podkreśla kluczową rolę wymiaru sprawiedliwości w zapewnianiu odpowiedzialności i zapobieganiu dalszym tragediom na drogach. Od rygorystycznego egzekwowania prawa drogowego po kompleksowe dochodzenia powypadkowe mające na celu wykrycie wszelkich zachowań przestępczych lub zaniedbań – temat ten podkreśla potrzebę solidnego, sprawiedliwego i spójnego systemu.

Dochodzenie sprawiedliwości w drodze postępowania karnego, jeśli to konieczne, oraz zapewnianie cywilnego odszkodowania ofiarom i ich rodzinom, nie tylko honoruje utracone życie, ale także służy jako istotny środek zapobiegawczy. Chodzi o to, aby wyciągnąć wnioski z tych niszczycielskich zdarzeń, aby zapobiec ich powtórzeniu się, zapewnić zamknięcie sytuacji, na które zasługują ofiary i ich rodziny, a jednocześnie zadbać o bezpieczniejszą przyszłość wszystkich użytkowników dróg.

W Polsce oficjalne ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych organizowane są w Małopolsce w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.

W ramach obchodów, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje. Małopolska Wojewódzka Rada BRD od wielu lat wspiera to wydarzenie.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Kylian Mbappé przechodzi do historii po zwycięstwie Francji nad Gibraltarem 14:0

Ten dzień jest po to, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wypadków. Jest też po to, aby pokazać nam, użytkownikom dróg, że nasze decyzje, które na co dzień podejmujemy na drodze, mogą zmienić nasze, życie i życie innych już na zawsze. Musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży, kiedy wsiadamy do samochodu, że ten pojazd, którym się poruszamy, w niewłaściwych rękach może stać się „narzędziem zbrodni”.