Świecące w ciemności linie drogowe

0
309
Australijska firma zakończyła w maju „próbną serię” nowych fotoluminescencyjnych oznaczeń linii, a jej zdjęcia krążą teraz w mediach społecznościowych. Zdjęcie: Twitter/NvqhiNidz

Australijska firma Tarmac Linemarking testuje nową świecącą w ciemności linię drogową, która sprawia, że każda droga wygląda prosto z klasycznego filmu science-fiction Tron.

Firma Tarmac Linemarking niedawno trafiła na pierwsze strony gazet w swoim kraju, a wiele głośnych mediów relacjonowało ostatni testowy test fotoluminescencyjnych oznaczeń linii na jednokilometrowym odcinku drogi w Australii.

Stworzony we współpracy z dwiema innymi firmami – OmniGrip i Vic Roads – ten pomysłowy produkt wykorzystuje naturalną naukę fotoluminescencji do pochłaniania światła w ciągu dnia i emitowania go w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu oznaczenia dróg są bardzo widoczne.

Czytaj: 21 dróg, którymi musisz się przejechać. Widoki są nieziemskie!

Zasadniczo w nocy powłoka stworzona przez Tarmac Linemarking emituje światło, które pochłonęła i przechowywała przez cały dzień. Próba została przeprowadzona na Metong Road na południowym wschodzie Wiktorii, ale okazała się tak dużym sukcesem, że firmy i władze z całego kraju skontaktowały się w sprawie pomysłowej powłoki.

Ponieważ zdjęcia fotoluminescencyjnych oznaczeń linii zaczęły się rozprzestrzeniać w mediach społecznościowych, porównania do futurystycznych dróg w filmie Tron były nieuniknione i, trzeba przyznać, uzasadnione. Wyobraź sobie, że jedziesz taką drogą i nie wracasz myślami do filmu Jeffa Bridgesa z 1982 roku.

„Zabieg ten ułatwi kierowcom zobaczenie oznaczeń linii lub oznakowania i zapewni lepszą definicję zbliżania się do skrzyżowań i zakrętów, dając kierowcom więcej czasu na reakcję i zapobiegając skręcaniu z pasa” – czytamy w komunikacie prasowym firmy Tarmac Linemarking. „Będzie to szczególnie korzystne dla osób, które nie są zaznajomione z jazdą po okolicy”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pomimo szumu wokół nowego rozwiązania do znakowania dróg, niektórzy w Internecie zastanawiają się, jakie są wady, spekulując, że gdyby było tak dobre, jak twierdzi firma, ktoś już korzystałby z tej technologii.

„Jaka jest długość poświaty? Jeśli jest to coś podobnego do każdej świecącej w ciemności rzeczy, jaką kiedykolwiek posiadałem, masz około godziny po zachodzie słońca, zanim nie będzie to nawet widoczne”- napisał jeden z użytkowników Reddit.

Tarmac Linemarking przyznaje, że na okres świecenia mogą mieć wpływ pochmurne dni, ale podkreśla, że ich fotoluminescencyjne linie zwykle świecą „przez większość nocy”.

Czytaj: Kolorowa grafika drogowa zapobiega wypadkom drogowym o 50%