Święcenie pokarmów odwołane. Episkopat wydał oświadczenie

0
466
Wielkanoc 2020. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki pixabay.com

Święta Wielkanocne w tym roku, jak i wiele innych ważnych wydarzeń zostaną zakłócone przez epidemię koronawirusa. Czy Wielkanoc się w ogóle odbędzie? Czy będziemy mogli pójść święcić pokarmy? Czy spotkamy się całą rodziną przy świątecznym stole?

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto w Kościele Katolickim celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc w 2020 roku wypada 12 kwietnia.

Niestety, obecne zagrożenie zdrowia związane z koronawirusem i ograniczenia nałożone na obywateli sprawiają, że wiele osób zastanawia się, jak te święta będą w tym roku wyglądać i czy w ogóle się odbędą.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało specjalne wytyczne dla biskupów. Zgodnie z treścią tych zaleceń, powinno się zrezygnować z odprawienia tradycyjnego święcenia pokarmów w kościele, a zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławienia posiłków w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła (tekst modlitwy ma być udostępniany na parafialnych stronach internetowych).

Ponadto Prezydium KEP podkreśla, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie jest grzechem. W obecnej sytuacji wychodzenie z domu jest niewskazane. Na chwilę obecną obowiązkowy jest jedynie udział w Mszy Świętej w niedzielę Zmartwychwstania. Wówczas Prezydium odradza między innymi przeprowadzania skropień – stwierdziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatnie stwierdzenie może jednak ulec zmianie – biskupi będą zmuszeni udzielić dyspensy również od udziału w mszy św. Niedzieli Zmartwychwstania, jeśli okaże się, że nadal wymaga tego sytuacja epidemiczna w kraju.

Czy rodzina może spotkać się przy jednym stole?

Rodzinne spotkanie możemy zorganizować, ale raczej nie będzie to wyjątkowo rozsądna decyzja. Organizacja skromnego spotkania w ograniczonym gronie najbliższych będzie o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. W końcu zdrowie dla każdego powinno być priorytetem w obecnej chwili.

Czytaj: JAPOŃSKI CHÓR ZAŚPIEWAŁ HYMN POLSKI. POSŁUCHAJCIE GENIALNE WYKONANIE!

Czytaj: Czym zastąpić jajka? Poznaj 12 zamienników jajek w wypiekach.