Święta w Polsce

0
682
Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne związane z Wigilią w Polsce obejmują wiele elementów. Zdjęcie: pixabay.com

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Nie mogę się doczekać tej świątecznej atmosfery. Uwielbiam widok rodziny siedzącej przy stole i dzieci wyczekujących na świętego Mikołaja.

Szczególnie w Polsce wspomniane święta są czymś wyjątkowym. My Polacy mamy wspaniałe tradycje świąteczne.

Boże Narodzenie w Polsce

Ukształtowało się w wyniku przeplatania zwyczajów pochodzących z czasów słowiańskich ze zwyczajami wprowadzanymi przez Kościół. Dodatkowo na ich kształt wpływ miały inne obrządki kościelne oraz zwyczaje ludowe.

Opłatek

Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Ten zwyczaj stanowi odniesienie do Ostatniej Wieczerzy i dzielenie się Jezusa chlebem z uczniami.

Potrawy Wigilijne

W zależności od regionu i rodzinnych tradycji zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw.

Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymienny w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy kutia.

Kolędy

Ważnym elementem Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd.  W polskiej tradycji jest ich bardzo wiele, a najstarsze pochodzą ze średniowiecza. Jednak najwięcej kolęd powstało w XVII i XVIII wieku, m.in. Wśród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu czy Bóg się rodzi. W niektórych rejonach w Polsce po domach chodzą kolędnicy, którzy składają życzenia i śpiewają kolędy.

Pasterka

Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza odprawiana w kościołach o północy. Według tradycji jest ona upamiętnieniem przybycia do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowo narodzonemu Chrystusowi.

Ciekawa jestem jakie Wy znacie zwyczaje świąteczne? Może ktoś słyszał o Paneszkach? Zapraszam do dyskusji.

Czytaj: JAKICH POTRAW NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ NA WIGILIJNYM STOLE W KRAKOWIE?

Czytaj: Odkryj jak świąteczne zapachy wpływają na nasz nastrój!