Syndrom niskiego mężczyzny jest prawdziwy!

0
301
Główna autorka Monika Kozłowska powiedziała: „Kiedy ludzie nie mogą być potężni fizycznie, mogą zamiast tego stać się potężni psychicznie”

Syndrom niskiego mężczyzny jest prawdziwy: niżsi mężczyźni mają tendencje psychopatyczne i narcystyczne, które pomagają im wydawać się silniejszymi pomimo niskiego wzrostu, twierdzą naukowcy

  • Naukowcy zbadali związek między wzrostem a cechami „ciemnej triady”.
  • Są to psychopatia, narcyzm i makiawelizm oraz wrogość.
  • Znaleziono związek między wszystkimi trzema cechami a niezadowoleniem ze wzrostu.
  • Niżsi mężczyźni zwykle uzyskiwali wyższe wyniki w narcyzmie, podczas gdy kobiety nie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niscy mężczyźni zawsze wydawali się mieć krótki koniec kija, jeśli chodzi o świat randek.

Jednakże, biorąc pod uwagę badania naukowe potwierdzające ich umiejętności w sypialni i niedawne pary celebrytów pokazujące, że różnica wzrostu nie zawsze ma znaczenie, wydaje się, że opinie mogą się zmieniać.

I chociaż niżsi chłopcy mogą lubić myśleć o sobie jako o „niskich królach”, nowe badanie wykazało, że niżsi mężczyźni wykazują bardziej narcystyczne tendencje, aby sprawiać wrażenie potężniejszych.

To niewątpliwie będzie muzyka dla uszu każdej, która upiera się, że chłopak musi mieć minimum 182 cm wzrostu.

Tom Cruise jest jednym z najsłynniejszych niższych mężczyzn w Hollywood, ma 170 cm wzrostu. Zdjęcie: Twitter

Chociaż wszyscy prawdopodobnie słyszeliśmy już o „syndromie niskiego człowieka”, pozorny dowód jego istnienia został opublikowany w czasopiśmie Elsevier „Personality and Individual Differences”.

Główna autorka badania, Monika Kozłowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, powiedziała o odkryciach: „Kiedy ludzie nie mogą być potężni fizycznie, mogą zamiast tego stać się potężni psychicznie.”

„Niżsi ludzie z cechami takimi jak psychopatia mogą ich używać do domagania się szacunku, narzucania swojej woli innym i imponowania w związku.

„Wyglądanie na potężniejszego może z kolei sprawić, że inni ludzie będą postrzegać ich jako wyższych niż są w rzeczywistości”.

Na potrzeby badania, Kozłowska zbadała tak zwany „kompleks Napoleona”. Jest to dominująca lub agresywna postawa przejawiana przez osoby niższe, rekompensująca ich niski wzrost.

Postawa ta została nazwana na cześć francuskiego przywódcy Napoleona Bonaparte , który według relacji historycznych miał 168 cm wzrostu był wyśmiewany przez brytyjskie gazety z powodu jego wzrostu podczas rewolucji francuskiej.

Jak donosi MailOnline, Napoleon był również przedstawiany przez swoich wrogów jako wściekły człowiek, który szukał władzy i wojny, a jego rzekomy niższy wzrost był powiązany z tymi cechami.

Napoleon Bonaparte mógł poważnie nadrabiać swoją osobowością. Zdjęcie: Twitter

Pani Kozłowska chciała sprawdzić, czy istnieje związek między mężczyznami uznanymi za niższych od przeciętnych, a przejawiającymi cechy osobowości „ciemnej triady”.

Są to psychopatia — definiowana jako brak empatii i zachowania aspołeczne; narcyzm — egocentryczny styl osobowości; i makiawelizm — demonstrowanie manipulacji i obojętności wobec moralności.

Przeprowadzono ankietę wśród 367 mężczyzn i kobiet za pomocą kwestionariusza, w którym zapytano uczestników, jak bardzo zgadzają się ze zwrotami takimi jak „Mam tendencję do manipulowania innymi, aby postawić na swoim”.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

Na podstawie odpowiedzi przyznano im punktację wskazującą, jak silnie wykazali się psychopatią, narcyzmem i makiawelizmem.

Każdy uczestnik musiał również ujawnić swój wzrost, a także wskazać, jak bardzo jest zadowolony ze swojego wzrostu i co sądzą o swoim wzroście.

Wyniki pokazały, że niżsi uczestnicy obu płci, którzy chcieli być wyżsi, uzyskiwali wyższe wyniki dla wszystkich trzech cech ciemnej triady.

Jednak narcyzm był szczególnie silny wśród mężczyzn w tej kategorii, podczas gdy trend ten nie istniał w przypadku kobiet.

Czytaj: Czy samotni mężczyźni pachną i wyglądają inaczej niż mężczyźni w związku?

Naukowcy doszli do wniosku na podstawie odpowiedzi, że „niżsi mężczyźni mogą domagać się szacunku, narzucać innym swoją wolę, zdobywać zasoby i imponować partnerkom swoimi cechami”.

Dodali: „Niższe kobiety mogą oszukiwać, aby wyglądać na bardziej pożądane lub zyskać ochronę i zasoby.”

„Ponadto, sprawianie wrażenia potężniejszego może z kolei wpływać na postrzeganie przez innych szacowanego wzrostu.”

„Stwierdziliśmy, że psychologiczna groźność może zapewniać korzyści w domenach przetrwania i kojarzenia, które rekompensują straty w fizycznej potencji.”