Szacuje się, że pożary w Brazylii zabiły około 17 milionów zwierząt

0
434
Według nowego badania pożary na mokradłach Brazylii zabiły około 17 milionów zwierząt w 2020 roku. Źródło: Twitter

W ponurym roku 2020 naukowcy z Brazylii zakończyli szczególnie ponure badanie konserwatorskie – próbując policzyć zwierzęta zabite przez ogromne pożary na mokradłach Pantanal.

Szacują, że zmarło aż 17 milionów kręgowców – w tym gadów, ptaków i naczelnych.

Pożary wybuchały między styczniem a listopadem, niszcząc 30% największych na świecie tropikalnych terenów podmokłych.

To oszacowanie strat jest publikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Pantanal jest największym na świecie tropikalnym terenem podmokłym, ale 30% zostało zniszczone przez pożary związane z wylesianiem i suszą, niszcząc siedliska dla naczelnych, ptaków i zagrożonych jaguarów.

Dr Mariana Napolitano Ferreira, szef naukowy WWF-Brazil, wyjaśniła, że w tym roku odnotowano 22 000 oddzielnych pożarów.

Naukowcy twierdzą, że te nowe badania podkreślają znaczenie zapobiegania takim katastrofom w przyszłości.

Twitter

Liczba ofiar

Pantanal pali się naturalnie, ale pożary w 2020 roku były „apokaliptyczne”, jak twierdzi dr Alex Lees, ekolog z Manchester Metropolitan University, który intensywnie pracował w środkowej Brazylii, w tym w Pantanal.

Pożary bardzo różniły się” od tych, których normalnie doświadcza region, a także od typowego cyklu spalania i powrotu do zdrowia” – wyjaśnił dr Lees.

„Pożary te były niezwykłe ze względu na swoją skalę i były wyraźnie powiązane z wielką suszą, której obszar doświadczał w tym czasie.”

„Pantanal nie może płonąć w tak ogromnym stopniu rok po roku – bioróżnorodność nie może się z tego odbudować”.

Twitter

Samo badanie opierało się na ćwiczeniu polegającym na liczeniu ciał.

Naukowcom udało się dotrzeć do obszarów podmokłych w ciągu 48 godzin od pożaru. Chodzili po drogach w określonych odstępach czasu i badali każde znalezione martwe zwierzę.

Zespół był w stanie zidentyfikować gatunki 300 znalezionych zwierząt. Następnie dokonali ekstrapolacji z badanego obszaru, aby oszacować, ile zwierząt zostało w sumie zabitych.

Twitter

Badaniami kierował dr Walfrido Moraes Tomas, ekolog z instytutu badawczego Embrapa Pantanal w Brazylii. Powiedział BBC, że on i jego zespół „nie byli zaskoczeni liczbami”, biorąc pod uwagę ogromną skalę geograficzną katastrofy.

Powiedział, że zaskoczyło go to, że niektóre grupy gatunków zostały bardziej dotknięte niż inne.

Niezwykle wysoka liczba zabitych węży sprawia, że zastanawiamy się nad efektami kaskady” – wyjaśnił. „Węże są zwykle drapieżnikami na małych ssakach, żabach. Ten wpływ może spowodować niewyobrażalną nierównowagę w ekosystemie”.

Czytaj: 34 zdjęcia różnych egzotycznych ptaków z lasów atlantyckich w Brazylii

Największy gryzoń na świecie, kapibara, pochodzi z Pantanal. Źródło: Twitter

Mokradła znajdują się w całej Brazylii, Paragwaju i Boliwii, i są jednym z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie. Mowa o obszarze 140-160 tys. km2 powierzchni.

Dr Ferreira z WWF Brazil wyjaśniła, że badania terenowe wciąż trwają. „Natychmiastowy wpływ był bardzo szokujący” – powiedziała BBC News. „Ale musimy także zrozumieć, w jaki sposób ekosystem odbudowuje się tygodnie, miesiące i lata po pożarach”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Konsekwencja zmian klimatycznych

Naukowcy zwrócili uwagę, że częstsze pożary lasów są „jedną z najbardziej widocznych konsekwencji zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka”.

Jednak jakkolwiek ponury może być wniosek z tego badania, według dr Tomasa solidne dane liczbowe dotyczące skali tej katastrofy mogą wzmocnić wysiłki na rzecz opracowania „właściwych strategii i polityk przeciwpożarowych” w regionie.

Inni naukowcy wyrazili obawy dotyczące dokładności szacunków w tym badaniu. Istnieje duży margines błędu w ekstrapolacji z kilkuset ciał, które zespół policzył, na całkowitą liczbę utraconych zwierząt.

„Dokonują ekstrapolacji na ogromny obszar największego na świecie obszaru podmokłego, więc obliczenia są nieco prymitywne” – wyjaśnił dr Lees.

Dr Ferreira opisał katastrofę w Pantanalu jako „przesłanie” dla ludzkości.

Pokazuje nam, że przyroda cierpi, ale my też cierpimy – z powodu braku czystej wody i jedzenia” – powiedziała. „Musimy zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z naturą, jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia żyły na tym świecie”.

Czytaj: Nowe policyjne radiowozy w Krakowie