Szczęście i zadowolenie z życia prowadzą do lepszego zdrowia fizycznego

0
441
Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej pokazuje, że wyższa satysfakcja z życia wiąże się z lepszym zdrowiem fizycznym, psychicznym i behawioralnym.

Badanie opublikowane w  The Milbank Quarterly wykazało, że wyższa satysfakcja z życia była związana z 21 pozytywnymi wynikami w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym:

  • zmniejszone ryzyko zgonu o 26%,
  • zmniejszone ryzyko depresji o 46%,
  • zmniejszone ryzyko fizycznych ograniczeń o 25%,
  • zmniejszone ryzyko przewlekłego bólu o 12%,
  • zmniejszone ryzyko problemów ze snem o 14%,
  • 8% ludzi wtedy częściej ćwiczy
  • lepsze samopoczucie psychiczne na podstawie kilku wskaźników, w tym wyższego: pozytywnego afektu, optymizmu, celu w życiu, a także niższego wskaźnika: beznadziejności, negatywnego afektu, postrzeganych ograniczeń i samotności.

Dr Eric Kim i jego zespół przyjrzeli się danym z reprezentatywnej dla kraju próby 12 998 dorosłych Amerykanów w wieku powyżej 50 lat, w której uczestnicy zostali poproszeni o samoocenę zadowolenia z życia i stanu zdrowia.

„Satysfakcja z życia to ocena własnego życia na podstawie czynników, które uważają za najważniejsze” – powiedział dr Kim, adiunkt psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i główny autor badania. 

„Chociaż zadowolenie z życia zależy od genetyki, czynników społecznych i zmieniających się okoliczności życiowych, można je również poprawić zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo na poziomie krajowym”.

Dr Kim mówi, że w ostatnich latach organizacje międzyrządowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowa Organizacja Zdrowia, zachęcały kraje do stosowania wskaźników dobrobytu oprócz tradycyjnych wskaźników ekonomicznych, takich jak PKB, przy podejmowaniu decyzji politycznych.

Czytaj: Naukowcy odkryli na Syberii ciało 18 000 – letniego szczeniaka

johannesfloe.com – Art to remember