Szczęśliwy związek – czy jest na to recepta?

0
724
źródło: pixabay.com

Idealny związek – któż z nas nie chciałby w takim być? Problem jednak polega na tym, że nawet najwspanialsza kobieta na świecie z najdoskonalszym mężczyzną, nigdy nie zbudują idealnego związku, jeżeli sami nie będą się starać, składając wszystko w ręce losu. Idealnie dobrane pary istnieją tylko w filmach i bajkach. A w realnym życiu musimy się niemało napracować, aby mieć z partnerem czy partnerką zdrową, a nawet wręcz bardzo udaną relację.

Wiele kontrowersji powstawało wokół dawniej zawieranych aranżowanych małżeństw. Ale o dziwo, w dzisiejszym świecie kiedy to mamy możliwość zawierać związki małżeńskie z miłości, wcale nie jesteśmy w nich bardziej szczęśliwi. Wielu ludzi popełnia błąd idąc za chwilową iskrą w sercu, uczuciem pożądania, czy zauroczenia, mówiąc: „to on, mój partner na całe życie…on też wybrał mnie, teraz już wszystko będzie idealne!”.

Niestety szczęśliwy związek to o wiele więcej niż raz zakochać się z wzajemnością. To coś o co trzeba zabiegać każdego dnia. Wielu ludzi rozczarowanych tym, że miało być romantycznie jak w bajce, a w codziennym życiu jest coraz więcej napięć i konfliktów zaczyna twierdzić że miłość nie istnieje. Tymczasem miłość jest, ale to nie ona ma nas odnaleźć, a my sami mamy ją zbudować.

Jak zbudować szczęśliwą relację?

To pytanie na które wielu ludzi chciałoby znać odpowiedź. Niestety nie ma recepty doskonałej. Jednak można wskazać rzeczy, które mogą w tym pomóc. I choć podążanie za tymi wskazówkami nie jest wcale łatwe, dla tego co można dzięki nim osiągnąć czasem naprawdę warto się poświęcić.

1. Zaufanie – słowo klucz

Ale kto był w długoletnim związku, co więcej – został przez partnera kiedyś oszukany czy okłamany, ten wie jak trudno jest ufać. Ogromnie boimy się zaufania. Bo to oznacza, że jeżeli druga strona ma jakieś niecne zamiary, to o wiele łatwiej będzie mogła nas skrzywdzić. I o ile nie powinniśmy ufać, że nieznajomy napotkany na ulicy przypilnuje nam torebkę i nie ucieknie, ani  że akwizytor handlowy sprzeda nam coś tylko i wyłącznie dla naszego dobra, to zaufanie względem osoby, którą się kocha jest niezbędne, by miłość mogła się rozwijać.

Zaufanie może nam się nie opłacić. Może okazać się, że życiowy partner romansuje na boku, a my mu tak ufamy, że nigdy nie sprawdzimy mu telefonu, a przez to dni, miesiące, a nawet lata możemy żyć będąc oszukiwanymi. Ale z drugiej strony może się okazać, że zaufanie pozwoli zbudować nam piękny związek. Że nasz partner będzie na drugim końcu świata bez telefonu i Internetu, a my i tak będziemy wiedzieć że za jakiś czas wróci w nasze ramiona. Współczesne media, w których z każdej strony sączą się opowieści bardziej lub mniej zmyślone o zdradach, kłamstwach i świństwach jakie ludzie sobie wyrządzają wcale nie ułatwiają sprawy. Ale mimo wszystko związek oparty na zaufaniu można nieustannie wzmacniać, a ludzie mówiący sobie nawet najgorszą prawdę w twarz są w stanie stworzyć coś niezniszczalnego – piękną, szczerą miłość.

2. Rozmowa i szczerość

Bez punktu numer 1 – ten nie ma sensu. Ale kiedy już ufamy partnerowi, a on nam, możemy szczerze rozmawiać o tym co nas cieszy, ale i boli. Nie tylko o tym za co podziwiamy partnera, ale co nas w nim smuci i złości. Tylko szczera i kulturalna rozmowa może sprawić, że podejmiemy pracę nad sobą. Na ogół nie lubimy wysłuchiwać krytyki na swój temat i może pojawić się myśl: „skoro on nie lubi mojego bałaganiarstwa, to może w ogóle mnie nie kocha?”. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy w stanie przymykać oko na wady i błędy ludzi, do których nie żywimy większych emocji i nie chcemy wiązać z nimi swojego życia. Kiedy więc partner czy partnerka mówi ci krytyczną uwagę, zastanów się – może ma rację, a uwagę ci zwraca bo naprawdę cię kocha? Zwłaszcza uwagi typu: za dużo pijesz, palisz, grasz na komputerze…mogą wynikać z troski o drugą osobę, a nie chęci sprowokowania kłótni.

3. Wspólne chwile 

Chodzenie na randki jest popularne w początkowej fazie związku, ale potem się już o tym całkowicie zapomina. To ogromny błąd. Wspólne wyjścia na kolację, kawę, koncert czy spacer powinny mieć miejsce nawet w małżeństwie, gdy partnerzy mieszkają ze sobą i widują się na co dzień. Romantyczna i uroczysta randka na pewno nada „smaku” nawet długotrwałej miłości i ożywi codzienną monotonię.

No i ostatnie najważniejsze. Żeby móc być szczęśliwym w związku, trzeba umieć być szczęśliwym samym ze sobą! Jak umieć odnaleźć to szczęście? Zobacz TUTAJ!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.