Szklanka słodkiego napoju na zdrowie. Czy oby na pewno?

0
630
Soki, które posiadają dużo różnego rodzaju ulepszaczy spod znaku "E" oraz są dosładzane, raczej nie można uznać za zdrowe soki. Wręcz przeciwnie. Zdjęcie: pixabay.com

Nie najlepsze wiadomości dla amatorów soków wynikają z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym BMJ. Z badań tych wynika, że spożywanie słodkich napojów zwiększa ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej.

Okazuje się, że nawet niewielka ilość słodkiego soku dziennie – ok 100 ml zwiększa ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej o około 20%.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka zaobserwowano nawet u osób, które spożywały naturalne soki owocowe.

Pij sok zamiast coli – będziesz zdrowy. Taki sposób myślenia o sokach owocowych utrwalił się w głowach konsumentów na całym świecie. Zdjęcie: pixabay.com

Głównym podejrzanym jest cukier zawarty w słodkich napojach (fruktoza). Powołując się na Mathilde Touvier, dyrektor zespołu badawczego z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu, wygląda to w skrócie tak: zwiększone spożycie słodkich napojów sprzyja otyłości, a to jest czynnikiem raka. Fruktoza, pomimo że występuje naturalnie w owocach, to mimo wszystko nadal cukier.

Przytoczone badanie nie daje definitywnej odpowiedzi, czy między cukrem w diecie, a rakiem zachodzi bezpośrednia relacja przyczyno-skutkowa. Stanowi jednak wystarczające ostrzeżenie przed szkodliwym działaniem nadmiaru cukru. Powinniśmy je odczytywać jako impuls do zmniejszenia spożycia cukru.

Pozornie zdrowsze od napojów gazowanych soki owocowe według amerykańskich naukowców stanowią „poważne zagrożenie dla zdrowia”. Producenci nie mówią za wiele na temat fruktozy obecnej w sokach, a to poważny problem w batalii o szczupłą sylwetkę i zdrowie. Wszystkie cukry niosą za sobą zagrożenie i szkodzą, choćby nawet były sprzedawane w sklepach z tzw. „zdrową żywnością”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sok, który oczyści okrężnicę. Pozbądź się toksyn z organizmu i ciesz się zdrowiem.

Jedno jabłko to nie to samo co szklanka soku jabłkowego!

Dużo osób na równi stawia szklankę soku ze świeżymi owocami. Przez to mylnie uważają, że zdrowo się odżywiają.

– Nigdy nie możemy postawić znaku równości między jabłkiem a sokiem jabłkowym. Jabłko zawiera oprócz cukrów związki mineralne, witaminy, błonnik, skórkę itd. Zawartość odżywcza jabłka i soku to dwie inne spawy – mówi stanowczo prof. nadzw. dr hab. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka na łamach portalu natemat.pl.

Myślę, że warto ograniczyć cukier – do minimum. Na początek przerzucić się na wodę, zamiast słodkich napojów. Kawę pić bez cukru albo chociaż zmniejszyć liczbę łyżeczek cukru. Taki krok w kierunku ograniczenia spożywanego cukru na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl z ciekawymi, interesującymi artykułami.

POLECAM PRZEPIS NA: Sernik z musem z mango – f7kulinarne.com