Szkło uranowe – radioaktywne szkło z minionej epoki

0
858
Zdjęcie: Till Westermeyer/Flickr

Wierzcie lub nie, ale kiedyś ludzie wystawiali się na szkodliwe poziomy promieniowania w celu wytworzenia szkła uranowego – szczegółowego, fluorescencyjnego szkła, które w czarnym świetle świeciło radioaktywną zielenią. Niektórzy kolekcjonerzy antyków nadal mają je w swoich domach.

Jak sama nazwa wskazuje, szkło uranowe jest specjalnym rodzajem szkła wykonanym z tlenku uranu, który nadaje mu żółty lub żółto-zielony odcień, ale także czyni go radioaktywnym i powoduje, że świeci na zielono w czarnym świetle UV.

Udział uranu w tym typie szkła zwykle waha się od poziomów śladowych do około 2 procent, chociaż szkło uranowe wyprodukowane na początku XX wieku zawierało do 25 procent uranu.

Co ciekawe, fluorescencja szkła uranowego nie jest związana z jego radioaktywnością, ale jest chemiczną właściwością uranu. W rzeczywistości szkło uranowe jest ogólnie uważane za bezpieczne w użyciu, o ile nie używasz go stale…

Ogólną zasadą jest traktowanie szkła uranowego w taki sam sposób, jak każdego rodzaju szkła ołowiowego. Jest bezpieczne do sporadycznego użytku, ale nie należy przechowywać w takich pojemnikach żywności i napojów, zwłaszcza jeśli są kwaśne, ponieważ mają one tendencję do wysysania uranu.

Nie powinieneś także spędzać więcej niż dwie godziny dziennie na czyszczeniu swojej kolekcji szkła uranowego, zwłaszcza jeśli przedmioty te mają duże stężenie uranu.

Zdjęcie: Instagram

Substancje radioaktywne w szkle uranowym są mocno związane przez szkło, co znacznie zmniejsza ryzyko ich przedostania się do środowiska. Szkło uranowe zawierające około 2% tlenków uranu emituje około 100 μR / h, co sprawia, że jest bezpieczne w użyciu.

Czytaj: Koncert Dawida Podsiadło na Stadionie Wrocław – nowa data

Warto również zauważyć, że takie przedmioty emitują promieniowanie tylko w zakresie nie większym niż 10-15 cm, więc przechowywanie ich w szklanej gablocie w rezydencji nie powinno stwarzać większego zagrożenia dla zdrowia.

Zdjęcie: Instagram

Co ciekawe, im wyższe stężenie uranu w szkle uranowym, tym mniej fluorescencyjne jest ono w świetle czarnym. W rzeczywistości przedmioty zawierające ponad 25% tlenku uranu całkowicie tracą swoją fluorescencję. Chociaż możesz rozpoznać niektóre fragmenty po prostu patrząc na nie, potrzebujesz czarnego światła ultrafioletowego, aby ustalić, czy szkło fluoryzuje z powodu obecności uranu.

Czytaj: Rzeźby ze szkła

Zdjęcie: Instagram

Mozaika znaleziona w rzymskiej willi w Cape Posillipo w Zatoce Neapolitańskiej we Włoszech, która zawierała kawałki szkła uranowego o stężeniu uranu 1%, jest dowodem na to, że ten rodzaj szkła był używany od czasów starożytnych.

Jednak masowa produkcja wyrobów ze szkła uranowego nastąpiła w późnym średniowieczu po odkryciu związków zawierających uran w kopalniach srebra Habsburgów w Joachimstal w Czechach.

XIX wieku w Czechach rozpoczęła się produkcja przemysłowa, a przez następne stulecie popularność szkła uranowego rosła, i różne fabryki szkła na całym świecie wykorzystywały tlenek uranu w swoich ubraniach, aby nadążyć za popytem.

Zdjęcie: Instagram

Najwięcej przedmiotów ze szkła uranowego wyprodukowano w latach 1880-1930, kiedy słynni brytyjscy producenci szkła, tacy jak Bagley i Davidson, zaczęli grawerować i wycinać szkło uranowe w piękne szklane dzieła sztuki, które znalazły miejsce w domach niektórych z najbogatszych i najważniejszych ludzi tamtej epoki.

Zdjęcie: Instagram

Ale choć szkło uranowe było popularne, zagrożenie, jakie stwarzało, przede wszystkim podczas jego produkcji, można było ignorować tylko przez tak długi czas.

Stały kontakt z tlenkami uranu powodował ogromne szkody dla zdrowia wśród pracowników dużych hut szkła. Na początku I wojny światowej uran stał się substancją podlegającą ścisłym regulacjom, a pod koniec drugiej wojny światowej produkcja uranu została całkowicie wstrzymana.

Deregulacja miała miejsce w 1958 roku, ale to szkło uranowe różniło się od szkła wyprodukowanego przed zakazem. Zamiast stosowanych wcześniej związków radioaktywnych, to nowoczesne szkło uranowe zostało wykonane z uranu zubożonego. Nie miało już takiego samego uroku, a nowoczesny uran nigdy tak naprawdę nie osiągnął takiej popularności, jaką miał kiedyś. Jednak stare wyroby ze szkła uranowego wciąż są dostępne, a kolekcjonerzy antyków rutynowo kupują i sprzedają takie przedmioty.

johannesfloe.com – Art to remember