Szkoła uczy dziewczyny, jak zmieniać opony i sprawdzać poziom oleju

0
390

Ta australijska szkoła uczy dziewczęta życiowych umiejętności. Uczennice dowiedziały się, jak sprawdzać ciśnienie w oponach, monitorować poziom płynu chłodzącego i oleju oraz jak reagować w razie wypadku samochodowego.

Stella Maris College, szkoła średnia dla dziewcząt w Manly zatrudniła Galmatic do nauczania tych cennych umiejętności w klasie 11.

Galmatic to żeński zespół składający się z czterech kobiet, które „specjalizują się w pomaganiu australijskim kobietom i nastolatkom czuć się komfortowo za kierownicą poprzez praktyczne warsztaty konserwacji samochodów i kursy online”.

Szkoła uczy dziewczyny o samochodach

W przeszłości zajęcia z umiejętności życiowych dla dziewcząt oznaczały gotowanie, szycie i prowadzenie domu. Jednak czasy się zmieniły. W dzisiejszych czasach chłopców należy uczyć przygotowywania posiłków i utrzymywania porządku w domu. W końcu muszą też jeść i utrzymywać czysty wygląd i przestrzeń. Tak jak podstawowe umiejętności gotowania i sprzątania nie powinny być związane z płcią, podobnie jak naprawa i konserwacja samochodów.

Na przykład, powiedzmy, że zepsuje się samochód kobiety, która nie wie, jak naprawić, a nawet zapobiec takiej sytuacji. Stanie na poboczu drogi i będzie zdana na nieznajomych, jest dla kobiety niezwykle niebezpieczne. Nauka tych cennych umiejętności samochodowych może zapobiec takim sytuacjom.

Facebook

Elani Mitakos prowadziła Galmatic przez ostatnie 13 lat i podkreśla, że te warsztaty są dla wszystkich, nie tylko dla uczennic. „Nasze zabawne warsztaty są interaktywne i praktyczne” – głosi ich strona internetowa. „Mając 13-letnie doświadczenie w nauczaniu ponad 100 000 nastoletnich uczniów szkół średnich rocznie, opracowaliśmy bogate warsztaty, które idealnie sprawdzają się w ich programie „Umiejętności życiowe”.

„Każdego roku uczymy do 100 000 nastolatków w szkołach we wszystkich częściach Sydney” – powiedziała Eleni. „Głównym celem jest, aby nastolatki czuły się komfortowo za kierownicą. Ostatecznie jeżdżą dużymi pojazdami, które mogą być bardzo drogie w utrzymaniu, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Nie możemy wystarczająco stresować wszystkich naszych uczniów, że nigdy nie powinni ignorować problemu z samochodem, muszą rozwiązywać problemy dla własnego bezpieczeństwa”.

Czytaj: W Australii znaleziono sposób na walkę z plastikiem.

Wspieranie dziewczyn w drodze

Zastępca dyrektora w Stella Maris College, Amy Smith, twierdzi, że wszyscy uczniowie, którzy dołączyli do warsztatów, uznali je za bardzo cenne. Lekcja trwała dwie godziny i obejmowała praktyczne umiejętności obsługi samochodu. Do uczestnictwa nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza.

„Mieliśmy trzy grupy około 40 dziewcząt” – powiedziała Smith. „Opinie były bardzo pozytywne, panie z Galmatic były bardzo cierpliwe i dokładne w tym, co wyjaśniały. Cała kadra nauczycielska i nasza dyrektor Elizabeth Carnegie uważali, że takie warsztaty byłyby korzystne z wielu powodów, głównie z umiejętności, których dziewczęta muszą się nauczyć przed opuszczeniem szkoły.

Facebook

Stella Maris College opublikowała zdjęcia z tego spotkania, a odpowiedź internautów była bardzo pozytywna.

„Takiego rodzaju edukacji potrzebują nasze dzieci w każdej szkole… dobra robota !!” napisał jeden internauta.

„To jest fantastyczne!” napisał inny. „Chciałbym móc dołączyć i nauczyć się tej umiejętności! Brawo, Stella za nauczenie naszych dziewczyn, jak być silnymi i niezależnymi”.

„Jako mama jednej z tych dziewczynek z klasy 11 i sama była uczennica Stelli, spotkanie naprawdę warte zachodu. Główny temat przy stole podczas wieczornej kolacji! Za bezpiecznych, dobrze poinformowanych kierowców”.

Szkoła uczy umiejętności domowych chłopców

Z kolei chłopcy w Hiszpanii uczą się tradycyjnych umiejętności związanych z gospodarstwem domowym. Tak jak dziewczęta są więcej niż zdolne do prowadzenia samochodu, posiadania go i utrzymywania w dobrym stanie, tak chłopcy potrafią gotować, czyścić i szyć. W dzisiejszych czasach nie ma „męskich” ani „kobiecych” obowiązków. Każdy musi wiedzieć, jak właściwie dbać o siebie, swój dom i swój pojazd.

Colegio Montecastelo, szkoła w Vigo w Hiszpanii, prowadzi program, który uczy chłopców podstawowych umiejętności życiowych, w tym domowych. Obejmuje to prasowanie, gotowanie, szycie, a nawet układanie kwiatów.

Program koordynował Gabriel Bravo. „Wydawało się bardzo przydatne, aby nasi uczniowie nauczyli się wykonywania tych zadań, aby kiedy tworzyli rodzinę, byli zaangażowani od początku i wiedzieli, że dom to kwestia dwojga, to nie jest kwestia sprzątania, zmywania przez kobietę naczyń i prasowanie. Dzięki tym zajęciom staną się świadomi i nauczą się radzić sobie w domu”.

johannesfloe.com – Art to remember