Szokujące kolorowe zdjęcia, które pokazują prawdziwy horror Holokaustu

0
2026
Holocaust był bez wątpienia był jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości, w którą zaangażowane były głównie nazistowskie Niemcy.

Tom Marshall jest brytyjskim fotografem, który podjął się bardzo ważnego, ale także wstrząsającego projektu. Postanowił dodać kolory kilku zdjęciom przedstawiającym horror Holokaustu, aby uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Tom przyznał, że chociaż zwykle lubi proces kolorowania, ale tym razem były to bardzo trudne momenty, ponieważ obrazy były bardzo przerażające. Kontynuował jednak, ponieważ uważa, że ważne jest, aby ożywić przeszłość, po to, aby takie szokujące wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły w historii ludzkości.

Czytaj: 32 kolorowe zdjęcia z I wojny światowej, które ożywają tragedię

1.

Facebook | PhotograFix

2. Dzieci z Auschwitz, w kadrze z radzieckiego filmu o wyzwoleniu Auschwitz, styczeń 1945 r.

Facebook | PhotograFix

3.

Facebook | PhotograFix

To zdjęcie pokazuje głodujących więźniów, prawie martwych z głodu, pozujących w obozie koncentracyjnym w Ebensee w Austrii.

Ebensee był podobozem głównego obozu „Mauthausen” w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Obóz był podobno wykorzystywany do eksperymentów „naukowych”. Został wyzwolony przez 80. Dywizję Armii USA.

4.

Facebook | PhotograFix

Istvan Reiner, lat 4, uśmiecha się do portretu studyjnego, krótko przed zamordowaniem w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

5.

Facebook | PhotograFix

Dwóch wychudzonych mężczyzn obozu koncentracyjnego w Nordhausen. Obóz liczył od 3000 do 4000 więźniów. Wszyscy byli maltretowani, bici i głodzeni.

6.

Facebook | PhotograFix

18-letni Rosjanin z obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 r. Dachau był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym, otwartym w 1933 r.

Ponad 200 000 osób zostało zatrzymanych między 1933 a 1945 rokiem, zgłoszono 31 591 zgonów, w większości z powodu chorób, niedożywienia i samobójstw. W przeciwieństwie do Auschwitz, Dachau nie był wyraźnie obozem zagłady, ale warunki były tak przerażające, że co tydzień ginęły setki osób.

7.

Facebook | PhotograFix

8.

Facebook | PhotograFix

Jedną z ofiar w Bergen-Belsen była ta młoda kobieta, której twarz wciąż nosiła blizny strasznego bicia przez strażników SS.

Czytaj: Hiszpańska wojna domowa powróciła na ulice Madrytu.