Szpital dziecięcy przyozdobiono kultowymi kolorowymi kwiatami

0
485

Szpitale mogą być sterylnym, przerażającym środowiskiem dla dzieci – bez względu na to, jak przyjazny może być personel.

Aby pomóc złagodzić stres spowodowany szpitalnym otoczeniem, organizacja RxART współpracuje ze znanymi artystami przy remoncie przestrzeni szpitalnych.

W ramach niedawnej współpracy słynny japoński artysta Takashi Murakami współpracował z RxArt, aby udekorować gabinet tomografii komputerowej w Children’s National Hospital w Waszyngtonie, przyozdabiając szpitalny sprzęt i salę jego charakterystycznymi, uśmiechniętymi kwiatami.

Tysiące młodych pacjentów w szpitalu będzie teraz witanych odjazdowymi, pop-artowymi kwiatami, kiedy będą przechodzić długie skanowanie.

Czytaj: We Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19

Kwiaty nałożone na większą część szpitala to jeden z charakterystycznych motywów Murakamiego, opracowany przez artystę w latach 80. Kwiaty są symbolem ruchu artystycznego – ruchu, który swoją nazwę i pop-artowy etos zawdzięcza Murakamiemu.

Sztuka opiera się na tradycyjnych, płaskich kompozycjach japońskich, takich jak drzeworyty z okresu Edo.

Misja RxART polegająca na upiększaniu przestrzeni szpitalnych poprzez współpracę artystów zależy od tego założenia – że sztuka nie wymaga podstawowej wiedzy, aby ją docenić i czerpać z niej korzyści. Sztuka może leczyć, a nowa instalacja Murakamiego na wiele lat umili dzieciom wizyty w szpitalu.

Czytaj: Straż pożarna pojawiła się w szpitalu dziecięcym, by kibicować synowi kolegi walczącemu z rakiem

Znany japoński artysta Takashi Murakami współpracował z RxArt, aby udekorować gabinet tomografii komputerowej w Children’s National Hospital.

Zdjęcie: RxART
Zdjęcie: RxART

W szpitalu znajdują się charakterystyczne dla Murakamiego jasne kwiaty i kolorowe postacie.

Zdjęcie: RxART

Takashi Murakami: Instagram | Facebook | Twitter
RxART: Strona internetowa | Instagram | Facebook | Twitter

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember