Sztuka podziemna: kolorowe stacje metra w Sztokholmie

0
435

Mówi się, że metro w Sztokholmie jest najdłuższą na świecie wystawą sztuki – ma 110 kilometrów. Podróżowanie metrem jest jak podróżowanie przez ekscytującą historię, która rozciąga się od pionierów sztuki z lat 1950 po eksperymenty artystyczne dnia dzisiejszego.

System metra w Sztokholmie jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Sto stacji, każda z unikalną sztuką na peronie, ścianach lub poczekalni. Od 1957 roku kluczową rolę przy budowie nowych stacji odgrywali artyści.

Z biegiem czasu starsze stacje metra – zaplanowane i zbudowane bez żadnej sztuki – zostały ozdobione pięknymi posągami, malowidłami ściennymi i instalacjami.

Tak więc spędzenie dnia w sztokholmskim metrze jest w zasadzie jak zwiedzanie najdłuższej wystawy sztuki na świecie. Oto tylko mała próbka piękna, która czeka na odkrycie pod ziemią.

1. Stacja metra T-Centralen

Facebook

T-Centralen, węzeł sieci metra w Sztokholmie, został otwarty dla ruchu w 1957 roku i był pierwszą stacją, na której pojawiły się dzieła sztuki.

Platforma z niebieską linią, dosłownie „niebieska platforma”, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w systemie transportu publicznego. Ale została otwarta dopiero w 1975 roku, kiedy ukończono niebieską linię do Hjulsta.

Przewodniczka po sztuce Marie Andersson wysnuła teorię, że artysta Per Olof Ultvedt wybrał odcienie niebieskiego nie tylko ze względu na ich walory estetyczne, ale także ich relaksujący efekt.

„Myślę, że Per Olof Ultvedt chciał stworzyć uspokajającą atmosferę, ponieważ jest to stacja, na której ludzie się śpieszą. Przesiadają się do innej linii metra lub innego pociągu podmiejskiego. Przypuszczam, że chodziło o to, aby niebieski kolor wraz z prostymi motywami – stylizowanymi kwiatami i pnączami liści – dał pasażerom chwilę wytchnienia i oczyszczenia umysłu”.

Czytaj: Nowojorskie metro w latach 70. i 80.

Inne, które warto obejrzeć w Sztokholmie to:

2. Stacja metra Bagarmossen

Instagram

3. Citybanan – Odenplan

Twitter

4. Stacja metra Hallonbergen

Twitter

5. Stacja metra Hötorget

Instagram

6. Stacja metra Kungsträdgården

Twitter

7. Stacja metra Mörby Centrum

Instagram

8. Stacja metra Östermalmstorg

Instagram

9. Stacja metra Solna Centrum

Twitter

10. Stacja metra Solna Strand

Twitter

11. Stacja metra Stadion

Twitter

12. Stacja metra Tekniska Högskolan

Twitter

13. Stacja metra Tensta

Twitter

14. Stacja metra Thorildsplan

Twitter

Czytaj: Ta okrężna ścieżka pozwala jeździć wśród drzew 10 metrów nad ziemią