Szukaj tych niebiańskich cudów na nocnym niebie do końca marca

0
396

Jesteśmy w połowie marca i chociaż dni stają się coraz dłuższe – te rześkie, jasne noce są nadal idealnym czasem na obserwowanie gwiazd.

Czego możesz się spodziewać, jeśli spojrzysz w ciemność w nadchodzących tygodniach? Okazuje się, że możesz zobaczyć piękne rzeczy. Przyjrzyjmy się trzem niebiańskim atrakcjom, które będą do obejrzenia do kwietnia.

1. Wielka Niedźwiedzica powraca

Kiedy: do końca marca

Bruno Bucar

Zidentyfikowana ponad 30 000 lat temu Ursa Major – czyli Wielka Niedźwiedzica – pojawia się nisko na niebie w trakcie zimy.

Teraz, gdy nadeszła wiosna, ten ikoniczny asteryzm siedmiu jasnych gwiazd „wyskoczył” z powrotem z niskiego położenia, by pojawić się wysoko na północno-wschodnim niebie. Wszystko po to, aby powiedzieć, że Wielki Wóz powrócił.

2. Księżyc i Mars spotkają się

Kiedy: 19 marca

Anna Asryan

Księżyc i Czerwona Planeta pojawią się bardzo blisko siebie w piątek wieczorem. Spójrz w górę i zobacz, jak przybywający sierp Księżyca pojawia się w połączeniu z Marsem, przy czym oba znajdują się tuż nad gwiazdą Taurus z Aldebarana.

Noc 19 marca jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu: gdy wskazówki zegara przesuwają się po północy, o 4:37 środkowego czasu letniego 20 marca, na półkuli północnej stanie się wiosenna równonoc.

Od tej pory każdej nocy, gdy wydłużające się dni zbliżają się do przesilenia letniego, słońce zachodzi nieco dalej na północ.

Czytaj: Później zasypiamy i sen jest krótszy w noce przed pełnią księżyca

3. „Super Worm Moon” będzie błyszczeć, będzie pełny i jasny

Kiedy: 28 marca

Dave Xu

Księżyc w tym dniu nazywany jest także Crow Moon, Sugar Moon, Wind Strong Moon i Sap Moon. Obserwuj, jak w pełni wschodzi „Super Worm Moon” 28 marca.

Kiedy znajdzie się nisko na horyzoncie, Księżyc będzie w bardzo jaskrawym, pomarańczowym kolorze i bardzo duży.

W miarę jak Crow Moon będzie wspinać się coraz dalej na niebie, straci swój pomarańczowy odcień i duży wygląd. Dlatego pamiętaj, aby spojrzeć w górę o zmierzchu. Ciesz się tym pięknym widokiem przez tę krótką chwilę.

Czytaj: Pechowe zejście z Giewontu. Turysta udostępnił wideo ku przestrodze

johannesfloe.com – Art to remember