Szukasz romantycznego zimowego wypoczynku?

0
187

Sandomierz to miasto w Małopolsce znane z malowniczego uroku i fascynujących zabytków. Wejdź przez XIV-wieczną Bramę Opatowską, aby zobaczyć zachowane Stare Miasto.

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Z czego słynie Sandomierz?

Choć wydaje się, że Sandomierz leży pośrodku niczego, było bardzo ważne w historii Polski. Oparte na brzegu głównej polskiej rzeki – Wisły, znajdował się na trasie bursztynowej ciężarówki pochodzącej z imperiów rzymskich lub greckich. W ten sposób miasto rozwijało się i słynęło z handlu. Później ukochany przez królów, którzy zbudowali tu zamek i miasto nabrało kształtu, który możemy podziwiać do dziś. Miasto było kiedyś nazywane małym Rzymem, ponieważ jako Rzym leżało na siedmiu wzgórzach i miało ogromną liczbę kościołów na mieszkańca. Sandomierz był i nadal jest ważną stolicą duchowieństwa w regionie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co zobaczyć w Sandomierzu?

Przejdź się główną bramą do starej części zwanej Wieżą Bramy Opatowskiej i przyjdź zobaczyć rynek główny, który jest wyjątkowy w Polsce ze względu na swoje nachylenie. Miasteczko jest niewielkie, ale kryje w sobie cenne zabytki, takie jak Ratusz, katedra, przejście podziemne, zabytkowe budowle, zamek. Na wzgórzu obok starego miasta znajduje się najstarszy zabytek – kościół św. Jakuba z XIII wieku. W rzeczywistości to wzgórze było pierwszym, które było zamieszkane.

Jadąc ze starej części można przejść przez Ucho Igielne, małą ukrytą bramę, którą dominikanie wjeżdżali ze Wzgórza Jakubowego do miasta. W miasteczku znajdowała się również synagoga żydowska, idąc za nią znajdziesz taras z ładnym widokiem w kierunku zachodnim. Po drugiej stronie miasta zapraszamy do Domu Długosza – Muzeum pierwszego kronikarza urodzonego w tych okolicach. Dzięki niemu mamy pierwsze wzmianki o historii Polski. Tuż obok stoi Collegium Gostomianum, które niegdyś było kolegium jezuickim, a obecnie jest dość renomowaną szkołą średnią. Pomiędzy tymi dwoma budynkami znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na brzeg rzeki oraz kręcone schody prowadzące na plac papieski.

Spacerkiem dojdziesz też do portu, spokojna okolica oferuje rejsy statkiem po Wiśle. Nie wspominając o tym, że nie jest to tylko tandetna łódź turystyczna. Liderem biznesu jest prawdziwy pasjonat starych zabytkowych łodzi. Przywiózł te stare łodzie i naprawił je, aby zaprosić gości na rejs. Widząc go, wiesz, jak bardzo lubi to, co robi, a zwłaszcza przebywanie na łodzi. Lokalny pirat?

Czytaj: Miliony na podwyżki dla kierowców MPK Poznań

Z czego słynie Sandomierz?

Kilka lat temu miasto stało się popularne dzięki kręconym tu serialom telewizyjnym. Ma bardzo wysokie lokowanie produktu, przez co ruch turystyczny dramatycznie wzrósł! Serial „Ojciec Mateusz” to polska wersja włoskiego „Don Mateo”. Jest to opowieść o księdzu pracującym jako detektyw. Jak już wspomniałam wcześniej, miasto było zawsze ważnym ośrodkiem religijnym i obecnie jest nadal.

Miasto i okolica słynie z gleb lessowych (bardzo żyznych dla rolnictwa), a co za tym idzie ze spektakularnych wąwozów. Koniecznie trzeba zobaczyć Wąwóz Królowej Jadwigi w pobliżu kościoła św. Jakuba. To około 8-metrowy tunel, w którym woda i korzenie drzew tworzą zapierającą dech w piersiach scenerię.

Ze Starego Miasta w Sandomierzu

Teraz zabiorę Was na spacer z dala od turystycznych atrakcji Sandomierza. Na południowym krańcu miasta (w kierunku Krakowa) wznosi się dziwne wzgórze „Salve Regina”. Nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „witaj królowo”. Jest to wzgórze w kształcie stożka, które wygląda jak zrobione przez człowieka, ale według badań jest to naturalny kopiec. Dzięki swojej budowie skrywa wiele legend i od wieków służył jako kult religijny. Zapraszam na spacer przed zachodem słońca, aby zobaczyć meandry Wisły i sady jabłoniowe po drugiej stronie.

Region jest największym źródłem jabłek w Polsce. Gorąco polecam odwiedzić miasto późną wiosną, aby zobaczyć wszystkie kwitnące jabłonie. Widok jak z bajki! Sezon letni jest również zbyt zatłoczony, ponieważ miasto jest małe, a turystów jest obecnie zdecydowanie za dużo. W tych warunkach wiosna i jesień to najlepszy czas na przyjazd do Sandomierza.

Czytaj: Polska czwartym co do wielkości producentem jabłek na świecie!