Szwajcarskie szpitale nadal stosują tę średniowieczną modlitwę

0
787
“Sekret” nie hamuje krwawienia, ale w Szwajcarii wciąż się go stosuje. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nowe badanie ujawniło niedawno, że niektóre szwajcarskie szpitale nadal polegają na średniowiecznej modlitwie znanej jako „Sekret”, aby chronić pacjentów przed nadmiernym krwawieniem po operacjach.

Żyjemy w czasach, gdy pracownicy służby zdrowia mają dostęp do różnych naukowo potwierdzonych narzędzi zapobiegających nadmiernemu krwawieniu u pacjentów, ale zgodnie z danymi przedstawionymi w niedawnym badaniu, kilka szpitali w Szwajcarii nadal polega na „formule leczniczej” sięgającej czasów średniowiecza, aby powstrzymało to ludzi przed wykrwawieniem się na śmierć.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Znany jako Sekret, ten „amulet przeciw nadmiernemu krwawieniu jest szeroko praktykowany we francuskojęzycznej części Szwajcarii” i podobno działa poprzez mobilizację „wyższych sił, aby pomóc wyleczyć pacjenta”. Sekret był ostatnio przedmiotem badań mających na celu sprawdzenie skuteczności rytuału.

„Sekret” jest częścią magicznej koncepcji medycyny” – napisali autorzy badania. „Jest to pozostałość praktyk medycznych średniowiecza, kiedy medycyna została zredukowana do najprostszej postaci i była praktykowana przez mnichów praktykujących lub czarowników”.

Czytaj: Sukces Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu!

Pomimo prymitywnego charakteru i niesprawdzonych wyników aż 76 procent uczestników badania wierzyło, że Sekret ochroni ich przed nadmiernym krwawieniem i faktycznie prosili swoich lekarzy o wykonanie rytuału przed operacją.

W tym badaniu naukowcy porównali krwawienia u 200 pacjentów poddawanych inwazyjnym zabiegom wieńcowym w Szwajcarii. Połowie pacjentów udzielono nowoczesnej standardowej opieki medycznej, podczas gdy drugiej połowie zapewniono standardową opiekę plus formuła lecznicza „Sekret”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nic dziwnego, że dane wykazały, że „Sekret” nie miał najmniejszego wpływu na krwawienie. Wśród tych, którzy otrzymali średniowieczną modlitwę, 72 procent nie doświadczyło krwawienia.

Wśród pacjentów, którzy otrzymali tylko standardową opiekę medyczną, 73 procent nie doświadczyło krwawienia. Zasadniczo obie grupy miały niewiarygodnie podobne wyniki.

„Większość uczestników uważała, że „Sekret” będzie korzystny, ale nie miało to wpływu na krwawienie” – napisali autorzy badania, dodając, że modlitwa „nie ma znaczenia w kardiologii”. To powiedziawszy, przyznali, że stara modlitwa może „ograniczyć niepokój zabobonnych wierzących, pozwolić na pewne uwarunkowania neuropsychologiczne i działać jak placebo”.

Czytaj: Ferie zimowe 2023. Jak wypadają we wszystkich województwach?

„Sekret” został uznany przez UNESCO za artefakt „dziedzictwa niematerialnego”. I chociaż ta modlitwa nie zatrzyma Twojego krwawienia, ludzie najprawdopodobniej nadal będą o nią prosić w szpitalach, tylko z powodu przesądów. Tym, co odróżnia ją od podobnych rytuałów w innych częściach świata, jest fakt, że we francuskojęzycznej Szwajcarii jest on akceptowana przez medyczny establishment.