Ta choroba powoduje, że śpisz 300 dni w roku

0
466
Zdjęcie: Adi Goldstein/Unsplash

O tym 42-latku z Indii ostatnio zrobiło się głośno z powodu choroby, która powoduje, że śpi 300 dni w roku.

Indyjskie media doniosły niedawno o dziwacznym przypadku mężczyzny o imieniu Purkharam. To mieszkaniec wioski Bhadwa w Radżastanie, który rzekomo cierpi na „hipersomnię osi HPA”, rzadki stan, który powoduje, że śpi przez długi czas, a ten długi czas może trwać do 25 dni.

23 lata temu, kiedy u Purkharama po raz pierwszy zdiagnozowano rzadkie zaburzenie, spał przez około 15 godzin, ale jego objawy stopniowo się pogarszały i do 2015 roku jego rodzina zaczęła liczyć jego harmonogram snu w dniach zamiast godzin.

Właściciel małego sklepu spał dłużej niż 7 lub 8 dni, ale stan się pogarszał i teraz śpi do 25 dni. Na 365 dni śpi około 300 dni.

Zdjęcie: YouTube

Purkharam prowadzi lokalny sklep w swojej rodzinnej wiosce, ale ze względu na swój stan może go teraz prowadzić tylko przez 5 dni w miesiącu. Czasami zasypia, gdy jest w pracy, a kiedy to nastąpi, nie może się obudzić. Wszystko, co może zrobić jego rodzina, to zabrać go do domu i nakarmić, a nawet kąpać, gdy ten w najlepsze śpi.

Ze względu na swój dziwny harmonogram snu, 42-letni mężczyzna został nazwany przez lud Bhadwy „Kumbhakaran”, na cześć młodszego brata Ravana w Ramajanie, który spał przez sześć miesięcy.

Czytaj: Po 10 latach w Indiach postawała ogromna rzeźba mitologicznego ptaka.

Zdjęcie: YouTube

Żona Purkharama, Lichmi Devi, powiedziała, że mężczyzna obudził się w niedzielę po spaniu przez 12 dni z rzędu, a pierwszą rzeczą, jaką zrobił, było otwarcie sklepu. Niestety nikt nie wie, jak długo będzie w stanie tam pracować, zanim ponownie ulegnie hipersomnii.

Obecnie nie ma znanego lekarstwa na stan Purkharama, a leczenie, którego próbował przez lata, miało skutki uboczne, takie jak silne bóle głowy i zmęczenie, ale jego rodzina jest przekonana, że wyzdrowieje i wróci do normalnego życia.

Przypadek Purkharama, jeśli wierzyć doniesieniom mediów, jest naprawdę ekstremalny.

johannesfloe.com – Art to remember