Ta dziewczynka ma wyższe IQ niż Einstein i Hawking

0
752
Adhara Pérez Sánchez

Adhara Pérez Sánchez ma dziesięć lat i jak każda inna dziewczyna ma ulubionych super-bohaterów, choć nie są oni konwencjonalni: Alberta Einsteina i Stephena Hawkinga.

Adhara jest tak samo wyjątkowa jak naukowcy, których podziwia, ponieważ ma 162 IQ – dwa punkty więcej niż w przypadku genialnego Alberta Einsteina i Stephena Hawkinga.

Adhara urodziła się w Boca del Rio (Meksyk), ale później przeniosła się z rodzicami do stolicy Meksyku.

Czytaj: Magiczne miasteczka, czyli Meksyk jakiego nie znacie

Adhara Maite Pérez Sánchez ma zaledwie 10 lat, ale skończyła już szkołę średnią i studiuje na dwóch uniwersytetach.

Adhara bardzo wcześnie ukończyła szkołę i praktycznie wstąpiła na dwa uniwersytety naraz: studiuje, aby zostać inżynierem przemysłu i systemów, otrzymując stypendium. Ponadto w domu studiuje matematykę, fale grawitacyjne oraz język angielski na National Independent University of Mexico City, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Ameryce Łacińskiej. Jej marzeniem jest zostać naukowcem i astronautą w NASA .

Ale to nie wszystko: Adhara uczestniczy w International Aerospace Program, w którym uczą się eksperci NASA.

Adhara Pérez Sánchez. Zdjęcie: File photo / EL UNIVERSAL

Adhara chce być astronautą. Jej bohaterem jest Buzz Aldrin, jedna z pierwszych osób, które odwiedziły Księżyc.

„Chcę być astronautką i zmieniać świat” – mówi Adhara. Ma też zamiar opublikować książkę i ma nadzieję pracować w NASA i podróżować na Marsa.

Po skończeniu studiów w Meksyku, Adhara chce studiować astrofizykę na University of Arizona (USA) – otrzymała już zaproszenie.

Marzenia Alberta Einsteina, Stephena Hawkinga i Adhary Pérez Sánchez nie zawsze wydawały się wykonalne. Kiedy dziewczynka miała trzy lata, zdiagnozowano u niej zaburzenie ze spektrum autyzmu.

„W przedszkolu była uważana za dziwną, a nauczyciele nie wiedzieli, jak pomóc jej dołączyć do zespołu. Nie miała przyjaciół ”- mówi jej 33-letnia matka Nayeli.

Kiedy miała cztery lata, dostała bardzo silnego napadu padaczkowego, przez który prawie zapadła w śpiączkę. Po ataku przez rok straciła ruchliwość w dłoniach i musiała iść na terapię.

„Wtedy Adhara poszła za przykładem Stephena Hawkinga; powiedziała, że ​​pomimo niepełnosprawności nie powstrzyma to jej przed osiąganiem wielkich rzeczy. Zawsze będzie go podziwiała, bo lubił czarne dziury”- mówi Nayeli Sánchez, matka Adhary.

Czytaj: Istnieje 8 rodzajów inteligencji dzieci. Jaki talent ma Twoje dziecko?

Lekarze Adhary chcieli poznać przyczynę jej napadów, „okazuje się, że miała jedną półkulę bardziej rozwiniętą niż druga i po wielu badaniach dali mi całą diagnostykę; Moja córka ma podwójny wyjątek: autyzm z bardzo wysokim IQ”- wyjaśnia Nayeli.

W szkole dzieci nazywały Adharę „dziwną”, zamykali ją, a nauczyciele narzekali na nią nie dlatego, że była leniwa, ale dlatego, że się nudziła. „Kiedy Albert Einstein był młody, nie wierzyli w niego; uważali jego pomysły za głupie, ale z czasem je udowodnił i właśnie dlatego Adhara lubi tę postać”- mówi jej matka. Meksykańska dziewczynka ma IQ wyższe od Einsteina i Hawkinga.

Mimo trudności matka dostrzegła w swojej córce ogromny potencjał. Dziewczyna bardzo szybko się uczyła, szczególnie interesowała się matematyką i astronomią.

– Adhara przeszła specjalne testy i została uznana za utalentowaną. Uzdolnione dziecko wymaga IQ powyżej 130 punktów. Adhara ma 162 punkty. Standard niezawodności tych testów wynosi 99% z odchyleniem 4-5 punktów – wyjaśnia dr Andrew Almazán Anaya, dyrektor Psychologii i Departamentu Badań na Care Center Talent (CEDAT)

W 2019 roku magazyn Forbes umieścił Adharę na liście najbardziej wpływowych meksykańskich kobiet, obok znanych sportowców, kobiet biznesu i naukowców.

W wolnym czasie Adhara zachowuje się jak zwykła dziewczyna: bawi się z siostrą, ogląda telewizję i buduje „Lego”.

Co to znaczy mieć wysokie IQ?

Inteligencja zmienia się z upływem czasu, „oczekuje się, że wynik będzie różny w zależności od możliwości danych dziecka i sposobu, w jaki wykorzystywało ono w tym czasie swoją inteligencję” – wyjaśnia dr Almazán. 

Wynik IQ jest ostateczny dopiero w wieku 18 lat, kiedy liczba się ustabilizuje. „Dlatego w CEDAT przeprowadzamy testy co sześć miesięcy, aby zobaczyć postęp. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie lub spadnie”- wyjaśnia. 

Jeśli ktoś ma wysokie IQ i nic nie osiąga, liczba jest tylko ozdobą. Najważniejsze jest wykorzystanie inteligencji. Są dzieci z IQ 180, 190, a nawet 200; liczba mówi o potencjale, ale to nie znaczy, że wygrali bitwę. To jak bokser, jeden ma więcej siły, co nie oznacza, że ​​jest zwycięzcą, jest więcej elementów do rozważenia”- podsumowuje Almazán. Dlatego też posiadanie wysokiego IQ nie jest gwarancją dziecięcego geniuszu, to tylko potencjał, który należy rozwinąć.

Jej rada dla innych?

„Nie poddawaj się, a jeśli nie podoba ci się to, gdzie jesteś, zacznij planować, gdzie chcesz być” powiedziała Adhara.

johannesfloe.com – Art to remember