Ta dziewczynka ma zespół nieuczesanych włosów

0
770

U małej dziewczynki zdiagnozowano niezwykle rzadki syndrom włosów nieuczesanych, ponieważ jej włosy sterczą na końcach i nie można ich spłaszczyć.

Layla Davis ma 17 miesięcy i pochodzi z Great Blakenham w Suffolk.

Jest jedną ze 100 osób, u których zdiagnozowano włosy rosnące w „niesfornych kosmykach”.

Matka Layli, Charlotte Davis, powiedziała: „Miała puszyste włosy od pierwszego roku życia, a potem zaczęły rosnąć coraz bardziej na zewnątrz”.

Charlotte powiedziała, że dzikie włosy Layli przyniosły jej nawet przydomki „Boris Johnson” i „Einstein”.

Źródło: SWNS

Charlotte dodała: „Jestem naprawdę dumna z tej diagnozy, ponieważ jest ona tak rzadka; jednym z powodów, dla których opóźniłam wykonanie jej testów, jest to, że na świecie wraz z nią ma to tylko sto osób – szanse na to są tak niewielkie.”

„Nie sądzę, żeby zdawała sobie sprawę, jakie to niesamowite.”

„Chcę tylko, żeby dorosła i wiedziała, że to jest niesamowite, mimo że wygląda inaczej dla innych ludzi”.

Według badania z 2016 r. opublikowanego w The American Journal of Human Genetics, naukowcy przeanalizowali dzieci z tą chorobą i odkryli, że mają one trzy zmienione geny (PADI3, TGM3 i TCHH), które są odpowiedzialne za formy trzonu włosa.

Jednak stan ten zwykle poprawia się z wiekiem, ponieważ zdiagnozowane dzieci w późniejszym wieku zwykle mają gładsze, prostsze włosy przed osiągnięciem wieku dojrzewania.

U dziewczynki mieszkającej w Northallerton, w hrabstwie North Yorkshire, także zdiagnozowano tę chorobę, zgodnie z The Independent.

Jej ojciec powiedział: „Holly jest naprawdę dumna ze swoich włosów. Jeśli już, to jest trochę smutna, że jej dzikie włosy uspokajają się wraz z wiekiem – co jest charakterystyczne dla jej stanu.”

„Jest bardzo towarzyska i bardzo pewna siebie, dlatego uwielbia mieć inne włosy”.

Jej matka, Emma, podzieliła się również tym, że chociaż martwiła się, że jej córka zostanie zastraszona w szkole, wiele dzieci podziwiało włosy Holly i uważało, że to fascynujące.

Powiedziała: „Kiedy ludzie komentowali jej włosy w mojej obecności, zawsze mówiłam po prostu:„ Myślę, że jej włosy są piękne ”, aby Holly nie dorastała z poczuciem, że wygląda źle”.

Emma dodała: „To jest jak piękna lwia grzywa. Więc będąc Lwem, myślę o niej jak o mojej małej lwicy.”

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

Co wiemy o zespole nieuczesanych włosów?

Syndrom nieuczesanych włosów lub UHS to rzadka choroba, która zwykle powoduje suche, kędzierzawe włosy, których nie można rozczesać. Zwykle pojawia się przed 3 rokiem życia, ale może pojawić się dopiero w 12 roku życia. Jest to rzadki syndrom; naukowcy znają tylko około 100 przypadków. Ale prawdopodobnie jest znacznie więcej przypadków, których lekarze nie diagnozują, ponieważ stan często ustępuje w dzieciństwie. Inne nazwy stanu to syndrom nieokiełznanego włosa czy zespół włosów niedających się uczesać.

Jakie są objawy?

Objawy pojawiają się między 3 miesiącem a 12 rokiem życia u dzieci ze słomianymi włosami.

Włosy zaczynają odstawać od skóry głowy i rosną w różnych kierunkach. Może być niemożliwe czesanie ich płasko na skórze głowy. (Stan dotyczy tylko włosów na skórze głowy, a nie włosów na innych częściach ciała.)

Włosy zwykle nie są bardziej kruche niż u osób, które nie mają tej choroby, ale ciągłe szczotkowanie lub pielęgnacja może powodować większe uszkodzenia.

Inne objawy, które mogą wystąpić w niektórych przypadkach UHS to:

  • gruba tekstura włosów;
  • suche włosy;
  • włosy w kolorze białym;
  • niejednolita łysina na skórze głowy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co to powoduje?

UHS zazwyczaj występuje samoistnie z powodu zmian lub „mutacji” w trzech genach, które dają instrukcje, jak zrobić pasma włosów na skórze głowy. Te geny to:

  • PAD13
  • TGM3
  • TCHH

Zazwyczaj dziedziczysz te mutacje genów, gdy oboje Twoi rodzice noszą kopię mutacji, chociaż Twoi rodzice mogą nie mieć tej choroby (dziedziczenie autosomalne recesywne). Naukowcy uważają, że niektórzy ludzie mogą również zapadać na tę chorobę, gdy tylko jeden rodzic jest nosicielem mutacji (dziedziczenie autosomalne dominujące).

Te mutacje zmieniają kształt łodygi włosa z rurkowatego na bardziej kanciasty, jak trójkąt lub kształt serca. Zmienia to teksturę, utrudnia szczotkowanie i powoduje, że światło odbija się w sposób, który nadaje włosom określony kolor.

W niektórych przypadkach ludzie zapadają na UHS bez mutacji w tych genach. Naukowcy nadal badają przyczynę UHS w tych przypadkach.

Czytaj: Starsi ludzie farbują włosy i udowadniają, że nigdy nie jest za późno na zmianę

Jak lekarze diagnozują UHS?

Twój lekarz będzie szukał typowych objawów UHS, takich jak kolor włosów, tekstura i dzikie wzory wzrostu. Będą patrzeć na łodygę włosa pod mikroskopem, aby znaleźć charakterystyczny trójkątny lub nerkowy kształt z długim rowkiem biegnącym wzdłuż jego długości.

Jak lekarze traktują UHS?

Nie ma lekarstwa na UHS, ale zwykle ustępuje lub całkowicie ustępuje wraz z początkiem okresu dojrzewania.

UHS sam w sobie nie jest poważny, chociaż w rzadkich przypadkach może być objawem poważniejszego stanu, dlatego powinieneś porozmawiać z lekarzem, jeśli podejrzewasz UHS u siebie lub swojego dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz potrzebować żadnego leczenia, a stan zniknie sam w wieku nastoletnim.