Ta firma stworzyła dachówki, które pełnią funkcję domków dla ptaków

0
357

Turecka firma Hitit Terra wyprodukowała płytki ceramiczne, które służą również jako schronienie dla ptaków.

Turecki producent terakoty produkuje dachówki, które są jednocześnie domkiem dla ptaków.

Turcja jest kluczowym przystankiem dla ptaków wędrownych, ponieważ działa jako pomost między kontynentami europejskimi, azjatyckimi i afrykańskimi.

Każdego roku około 6,5 miliona ptaków próbuje przekroczyć Półwysep Anatolijski. W okresie przejściowym w kraju przebywa ponad 400 różnych gatunków ptaków wędrownych i służy jako ich żerowisko i lęgowisko.

Ale wraz z rozwojem cywilizacji na przestrzeni lat prawie wszędzie wyrosły budynki mieszkalne i zakłady biznesowe. W rezultacie ptaki wędrowne zmuszone są znaleźć sposoby na dopasowanie się do ciasnych przestrzeni miejskich.

Tureccy architekci zbudowali ptasie domy w stylu osmańskim, które wyglądają jak miniaturowe pałace przymocowane do ścian domów i mostów. Jednak te wyszukane budki dla ptaków nie wystarczą, aby zapewnić tymczasowe schronienie milionom ptaków wędrownych.

Z tego powodu holenderska agencja projektowania produktów Klaas Kuiken zaprojektowała płytki z domkami dla ptaków, aby zaoferować więcej miejsc, w których nasi pierzaści przyjaciele mogą odpocząć i pożywić się w mieście.

Czytaj: W Turcji powstanie park ze ścieżkami między wierzchołkami drzew

Designboom
Designboom

Są jak standardowe płytki z archetypową budką dla ptaków na wierzchu. Każda budka dla ptaków ma mały otwór wystarczająco szeroki, aby mogły się do niego dostać ptaki wędrowne i wystarczająco mały, aby chronić je przed kotami.

Koncepcja Klaasa Kuikena zainspirowała później firmę Hitit Terra, producenta terakoty na bazie fluoru, do masowej produkcji tych wyjątkowych dachówek w celu rozwiązania problemu zmniejszającej się populacji ptaków.

Czytaj: Ogromne wgłębienia pochłaniają tereny uprawne Turcji

Designboom
Designboom

Dachówki Hitit Terra zostały przetestowane przez V Regionalną Dyrekcję Parków Narodowych i Ochrony Przyrody Afyon. Po fazie testów firma Hitit Terra przeprojektowała płytki w oparciu o zapotrzebowanie i opinie. Obecnie produkują 5 różnych projektów, aby pomieścić różne gatunki ptaków wędrownych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Instagram

Co myślicie o takim rozwiązaniu?