Ta firma zamienia łopaty turbin wiatrowych w coś użytecznego

0
99
REGEN Fibre uruchamia ekologiczny proces recyklingu łopat wiatrowych. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ta firma zamienia łopaty turbin wiatrowych w użyteczny beton.

Firma ze stanu Iowa przetwarza łopaty turbin wiatrowych na nadające się do recyklingu komponenty dla przemysłu betonu i zapraw murarskich.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Firma REGEN Fibre, której właścicielem jest Travero, przetwarza łopaty turbin wiatrowych we włókno wzmacniające, które poprawia wytrzymałość i ogólną trwałość betonu i zapraw, takich jak chodniki, płyty na poziomie i prefabrykaty.

Mikrowłókna i dodatki wykonane z komponentów łopat wiatrowych są również produkowane przez firmę z siedzibą w Cedar Rapids i mogą być stosowane w różnych zastosowaniach kompozytowych, betonowych i do stabilizacji gruntu.

„Biorąc pod uwagę przewidywany ogromny wzrost w branży wiatrowej i rosnącą liczbę turbin, które zbliżają się już do końca swojej około 20-letniej żywotności, REGEN Fiber wchodzi na rynek w idealnym momencie” – powiedział Jeff Woods, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Travero.

Czytaj: Dania sprytnie zamieniła turbiny wiatrowe na wiaty rowerowe

Recykling łopat turbin wiatrowych bez użycia ciepła lub chemikaliów, przy jednoczesnym chronieniu ich przed składowaniem lub spalaniem, przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju zarówno przemysłu wiatrowego, jak i klientów, którzy otrzymują przedmioty poddane recyklingowi.

Firma REGEN Fibre rozpoczęła pilotowanie tej techniki i współpracę z przemysłem betonowym w 2021 roku w zakładzie w Des Moines w stanie Iowa. W drugiej połowie 2023 roku rozpocznie recykling łopat na skalę komercyjną. Nowy obiekt jest obecnie w budowie w pobliżu Fairfax w stanie Iowa, na południowy zachód od Cedar Rapids.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

REGEN Fiber spodziewa się recyklingu ponad 30 000 ton rozdrobnionych materiałów łopat turbinowych rocznie, gdy komercyjne zakłady w Fairfax osiągną pełny poziom produkcji.