Ta gąsienica naśladuje przerażającą czaszkę, aby odstraszać drapieżniki

0
654

Gąsienica rzadkiej różowej ćmy podszewkowej posiada bardzo specyficzny mechanizm obronny. Kiedy jest zaniepokojona, nagle wygina plecy, odsłaniając parę dużych, przerażających oczu i coś, co wygląda jak dwa rzędy pręgowanych zębów.

Różowa ćma podszynkowa jest rzadkim i zagadkowym owadem występującym w subtropikalnej Nowej Południowej Walii.

Żywi się gnijącymi owocami i chociaż prowadzi nocny tryb życia, nie wydaje się być silnie przyciągana do światła.

Nazwa ćmy została zainspirowana jasnoróżowymi pasami na ukrytych tylnych skrzydłach, które zdaniem niektórych ekspertów działają jako mechanizm obronny.

Teoria głosi, że nagłe pojawienie się koloru może przestraszyć lub zaskoczyć drapieżnika na wystarczająco długo, aby ćma uciekła. Ale ta strategia obronna blednie w porównaniu do tej stosowanej przez różową ćmę w formie gąsienicy.

Kiedy po raz pierwszy wykluwają się, gąsienice mają łagodny brązowy kolor, co w rzeczywistości pomaga im lepiej wtopić się w otoczenie, aby nie zostać zauważonym przez drapieżniki.

Ale gdy gąsienica rośnie, pojawiają się dwie duże ciemne plamy otoczone jasnożółtymi liniami, które wyglądają jak dziwne, gigantyczne oczy, a także dwa rzędy białych linii, które wyglądają jak zęby.

Zdjęcie: Instagram

Chociaż te znaki ćmy pod spodem mogą wyglądać jak przerażająca maska szkieletowa, dziwne jest to, że znajdują się na grzbiecie gąsienicy. I chociaż wygląda na to, że patrzy na Ciebie tymi wielkimi oczami i pręgowanymi zębami, jej głowa jest w rzeczywistości schowana w brzuchu.

W rzeczywistości szkieletowa imitacja gąsienicy jest widoczna tylko wtedy, gdy gąsienica napina swoją skórę i wygina plecy.

Czytaj: Najpiękniejsze doliny Europy

Zdjęcie: Instagram

Różowa gąsienica ćmy podszewkowej jest czasami określana jako „gąsienica o dużej głowie”. Odnosi się to do dużej fałszywej głowy, która pojawia się, gdy gąsienica przyjmuje postawę obronną. Uważa się, że ta iluzja pomaga chronić bezbronne gąsienice, sprawiając, że wyglądają bardziej jak zagrożenie niż ofiara.

Czytaj: Fotograf przyrody udostępnił wideo przedstawiające gigantyczną ćmę

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember