Ta grecka wyspa zmniejszyła ilość swoich odpadów o 86%

0
228
Wyspa Tilos – klejnot zero waste na Morzu Egejskim. Zdjęcie: Twitter/flavio fontana

Ta grecka wyspa zastąpiła swoje wysypisko śmieci zakładem recyklingu, który teraz zmniejsza ilość odpadów o 86%.

Wyspa Tilos na Morzu Egejskim wdraża program gospodarowania odpadami, który umożliwi lokalnej społeczności usuwanie prawie wszystkich odpadów poprzez system sortowania i recyklingu. Jest pierwszą wyspą na świecie, która zniosła składowanie, a ponad 80% odpadów trafia do recyklingu. Również Tilos całkowicie przestawiła się na elektryczność z odnawialnych źródeł energii kilka lat temu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gospodarka odpadami komunalnymi na wyspie zaczyna się od segregacji u źródła, w domach i biurach. Każde gospodarstwo domowe na wyspie Tilos uczestniczy w programie Just Go Zero, sortując odpady z gospodarstw domowych na materiały nadające się do recyklingu, materiały nienadające się do recyklingu i bioodpady.

Odpady to zasoby, a nie śmieci

Nowy program gospodarki odpadami i recyklingu w Tilos rozpoczął się w grudniu z firmą o nazwie Polygreen. Od tego czasu wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych osiągnął 86%.

Władze lokalne usunęły wszystkie publiczne kosze na śmieci. Tilos stała się pierwszą wyspą na świecie, która zaprzestała składowania odpadów.

Wszystkie 350 gospodarstw domowych na wyspie, gmina i firmy uczestniczą w programie Just Go Zero. Mieszkańcy wyspy otrzymali unikalne torby do segregacji odpadów z kodem QR. I podobnie jak w przypadku większości światowych firm zajmujących się zbiórką odpadów, w określone dni przed dom przyjeżdża ciężarówka, aby odebrać torby i zawieźć do centrum przetwarzania. Kody QR i specjalna aplikacja Just Go Zero pozwala mieszkańcom śledzić, ile materiałów poddali recyklingowi, i dowiedzieć się więcej o produktach i projektach, w kierunku których zmierza.

Wyselekcjonowane odpady odbierane są w określone dni tygodnia. Aktywność jest bardziej intensywna latem, kiedy wokół jest wielu turystów. Każdy hotel na wyspie sortuje odpady.

Odpady komunalne są dostarczane do centrum innowacji w obiegu zamkniętym na wyspie, zbudowanego na dawnym wysypisku. W zakładzie odpady są sortowane i przygotowywane do recyklingu, kompostowania lub kierowane do spalenia.

„Dzisiaj w Tilos zaczyna się nowa kultura” powiedział założyciel firmy Polygreen, Athanasios Polychronopoulos — „kultura charakteryzująca się 100% rezygnacją ze składowania odpadów, zarządzaniem odpadami w pełnym obiegu zamkniętym i, co najważniejsze, zupełnie nowym postrzeganiem życia. Wyobrażamy sobie przyszłość, w której odpady będą widoczne tylko w muzeach”.

Politycy mają wiele powodów, by chcieć systemu odpadów bardziej opartego na recyklingu, a także zapewniać miejsca pracy i utrzymywać plaże w czystości, jeśli mieszkasz na pięknej wyspie o powierzchni zaledwie 64 km², przeznaczanie jej na wysypisko śmieci wydaje się wstydem.

Czytaj: Rząd Grecji zabrania ciężkim turystom jazdy na osiołkach

Just Go Zero to pilotażowy projekt gospodarki o obiegu zamkniętym w Grecji. Tilos stało się wyspą bezodpadową, a firma Polygreen optymistycznie zaznaczyła, że taka inicjatywa może zostać wdrożona na każdej innej wyspie, w lokalnej społeczności, mieście czy stanie.

Cypryjska firma pracuje nad zintegrowanymi i innowacyjnymi rozwiązaniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Według Światowego Forum Ekonomicznego negocjuje realizację takich projektów z dziesięcioma innymi lokalnymi administracjami w Grecji.

Autonomiczna wyspa energetyczna

Tilos znajduje się na północ od Rodos na Morzu Egejskim. Rocznie wyspę tę odwiedza ponad 13 000 turystów. Wyspa prawie w 100% pokrywa swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych.

Na Tilos zbudowano pierwszą elektrownię hybrydową w Grecji. Energia elektryczna z generatorów wiatrowych i słonecznych jest magazynowana w bateriach. Dzięki temu wyspa, na której mieszka nieco ponad 500 osób, jest całkowicie samowystarczalna energetycznie.

Wszystkie wspomniane programy zakładają ścisłą współpracę władz lokalnych, biznesu i mieszkańców, którzy zmienili i dostosowali swoje przyzwyczajenia i codzienne życie do inicjatyw społecznych.

Czytaj: Grecja otwiera największą farmę fotowoltaiczną w Europie

Wyspa stała się zielonym miejscem na Morzu Śródziemnym dzięki pionierskim przedsięwzięciom w zakresie instalowania energii odnawialnej i gospodarowania odpadami komunalnymi. Inicjatywy te są dobrymi przykładami ograniczania negatywnego wpływu na środowisko na poziomie lokalnym.