Ta herbata potrójnie zwiększa ryzyko raka – odpowiednik palenia 100 papierosów

0
490
Ta herbata zwiększa ryzyko rozwoju kilku rodzajów raka. Wypicie filiżanki tej herbaty jest równie groźne jak wypalenie 100 papierosów! Zdjęcie: Pixabay

Rak znajduje się obecnie w czołówce problemów medycznych, zwłaszcza od czasu, gdy badania przesiewowe zostały zakłócone podczas pandemii. Jednak wczesny impuls do zmiany stylu życia może znacznie obniżyć ryzyko choroby. Chociaż herbata jest w dużej mierze reklamowana ze względu na korzyści zdrowotne, bezpieczeństwo jednego naparu zostało zakwestionowane, ponieważ wiązało się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka.

Rak pojawia się, gdy organizm traci kontrolę nad ludzkimi komórkami, pozostawiając je do namnażania się i dzielenia we własnym tempie. Ostatecznym skutkiem tego jest rozwój guzów, które mogą być trudne do powstrzymania. Wyraźna poprawa w opiece onkologicznej spowodowała znaczny wzrost trendów przeżywalności, ale profilaktyka pozostaje niezbędna. Jedna herbata ziołowa pochodząca z Ameryki Południowej została powiązana z sześcioma różnymi formami raka.

Yerba maté, herbata ziołowa tradycyjnie podawana w tykwie z metalową rurką, jest szeroko reklamowana ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy.

W rzeczywistości napar był często porównywany do zielonej herbaty, a niektóre źródła twierdzą, że yerba maté zawiera o 90 procent więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata.

Ale pomimo obnoszenia się z dużą ilością minerałów i witamin oraz przeciwutleniaczy, badania sugerują, że napój ten może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.

Memorial Sloan Kettering Cancer Center wyjaśnia: „Wysokie dawki i długotrwałe zażywanie herbaty maté wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty, raka pęcherza moczowego, raka jamy ustnej, raka przełyku, raka płuc oraz raka głowy i szyi”.

Yerba maté może potroić ryzyko niektórych nowotworów. Zdjęcie: Pixabay

Herbata zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które występują również w grillowanych mięsach i dymie tytoniowym.

Badania wykazały, że narażenie na czynnik rakotwórczy może mieć poważne konsekwencje dla układu odpornościowego, rozrodczego i neurologicznego.

„Yerba maté może również powodować skutki rozwojowe i zwiększać ryzyko raka” – wyjaśnia Healthline.

W jednym z wczesnych badań przeprowadzonych w Urugwaju naukowcy odkryli, że osoby pijące yerba maté były o 60 procent bardziej narażone na rozwój raka płuc w porównaniu z osobami nie pijącymi tej heraty.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention, przeprowadzono na próbie 1000 dorosłych Urugwajczyków.

Wyniki sugerują, że napar może zwiększać ryzyko raka układu oddechowego lub pokarmowego.

Ujawnili również, że u pacjentów częściej zdiagnozowano drobnokomórkowego raka płuca, który jest mniej powszechną postacią choroby.

Rak drobnokomórkowy płuc jest silnie związany z paleniem, ale naukowcy skontrolowali tę zmienną w badaniu.

Odkrycia doprowadziły autorów do sugestii, że yerba maté może być odpowiedzialna za aż jeden na pięć przypadków tych nowotworów w Ameryce Południowej.

Czytaj: Poznańskie pogotowie ma nowy sprzęt. Pierwszy taki w Polsce!

Yerba maté może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem raka płuc. Zdjęcie: Pixabay

Wyniki były zgodne z dalszymi badaniami opublikowanymi w tym samym czasopiśmie w 2003 roku, które dotyczyły próby 800 osób dorosłych.

Tym razem wyniki wykazały, że picie maté może potroić ryzyko raka przełyku.

W jednym z artykułów opublikowanych w recenzowanym czasopiśmie Environmental Science and Technology w 2012 r. naukowcy wyjaśnili: „Najnowsze dowody pokazują, że picie maté może być głównym źródłem narażenia na WWA, prawdopodobnie powodując takie samo narażenie jak palenie tytoniu”.

W artykule badacze dodali również: „Przyjmujemy, że średnio przypada 50 gramów herbaty na tykwę, więc wypicie przeciętnej filiżanki maté w tradycyjny sposób naraziłoby konsumenta na równoważną zawartość dymu ze 100 papierosów (pięć paczek).”

Czytaj: Brytyjczyk pierwszym pacjentem, który otrzymał eksperymentalną szczepionkę na raka

Należy jednak zauważyć, że chociaż odkrycia brzmią jako ostrzeżenie dla osób intensywnie pijących maté, dowody są sprzeczne.

Odrębne linie badań zidentyfikowały zestaw unikalnych związków roślinnych w herbacie, które mogą potencjalnie zmniejszać ryzyko chorób serca i raka.

Co więcej, powyższe ustalenia wynikają z badań epidemiologicznych, więc nie potwierdzono jeszcze związku przyczynowego między Yerba maté a rakiem.

Naukowcy podkreślają, że umiarkowane spożycie maté jest bezpieczne, ale ci, którzy regularnie wypijają duże ilości, powinni ograniczyć spożycie tego napoju.